Vilnius, gegužės 19 d. (ELTA).
Lietuva padavė Baltarusiją į Tarptautinį Teisingumo Teismą dėl Minsko režimo sukeltos migrantų krizės pasienyje, praneša Užsienio reikalų ministerija (URM).
„Vyriausybė šiandien, gegužės 19 d., Tarptautiniame Teisingumo Teisme iškėlė bylą prieš Baltarusiją, siekdama Baltarusijos režimo atsakomybės už didelio masto migrantų įvežimo į Lietuvą organizavimą. Byla susijusi su valstybių įsipareigojimų – pagal Jungtinių Tautų Protokolą dėl neteisėto migrantų įvežimo sausuma, jūra ir oru – pažeidimais“, – teigiama URM atsiųstame pranešime.
Lietuva nuo 2021 m. susiduria su augančiu migrantų srautu iš Baltarusijos, teigia URM. Pasak ministerijos, Lietuvos institucijų surinkti įrodymai patvirtina, kad Baltarusijos režimas tiesiogiai įsitraukė organizuodama migrantų srautus į Lietuvą.
„Baltarusijos valstybinės įmonės padidino skrydžių iš Artimųjų Rytų ir kitų regionų skaičių, organizavo vizų išdavimą ir apgyvendinimą atvykstantiems migrantams. Atvykus į Baltarusiją, daugelis migrantų iki Lietuvos sienos buvo lydimi Baltarusijos saugumo pajėgų ir buvo verčiami ją kirsti neteisėtai, dažnai pavojingomis ir gyvybei grėsmę keliančiomis sąlygomis“, – akcentuoja ministerija.
Baltarusijos pasienio tarnybos nepaisė pakartotinių prašymų bendradarbiauti ir atsisakė dirbti su Lietuvos institucijomis, pabrėžia URM.
„Lietuva šiuos veiksmus vertina kaip sąmoningą Baltarusijos režimo bandymą naudoti migraciją kaip politinio spaudimo priemonę prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą (ES), reaguojant į jų paramą Baltarusijos demokratijai ir sankcijas už žmogaus teisių pažeidimus“, – rašoma pranešime.
„Nepaisant intensyvių dvišalių derybų, ginčas dėl Protokolo pažeidimų nebuvo išspręstas. Todėl Lietuva kreipiasi į Tarptautinį Teisingumo Teismą, siekdama Baltarusijos atsakomybės pagal tarptautinę teisę už Protokolo pažeidimus. Lietuvos reikalavimai apima visišką padarytos žalos atlyginimą, įskaitant sienos statybos išlaidas, ir garantijų, kad tarptautinei teisei priešingi veiksmai nesikartos“, – priduria URM.
Pažymima, kad pernai metais Lietuva pirmoji kreipėsi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą su prašymu pradėti tyrimą dėl Aliaksandro Lukašenkos režimo vykdomų nusikaltimų žmoniškumui: priverstinės asmenų deportacijos ir persekiojimo bei kito pagrindinėms tarptautinės teisės normoms prieštaraujančio elgesio.
Be to, informuoja URM, greitu laiku Vilniuje bus atidarytas ir pradės veikti Europos Tarybos informacijos punktas Baltarusijos žmonėms.
Teisingumo ministras: tai istorinės reikšmės žingsnis
Teisingumo ministras Rimantas Mockus teigia, kad Lietuva šiuo sprendimu demonstruoja savo lyderystę gindama tiek šalies, tiek ES interesus ir siekia tarptautine teise grindžiamos tvarkos.
„Šis istorinės reikšmės žingsnis – pirmoji Lietuvos tarpvalstybinė byla Tarptautiniame Teisingumo Teisme – pabrėžia mūsų įsipareigojimą naudotis tarptautiniais teisiniais mechanizmais ginant nacionalinius interesus ir siekiant teisingumo“, – Teisingumo ministerijos atsiųstame pranešime cituojamas R. Mockus.
Ministro teigimu, būtina apginti Lietuvos reputaciją ir teisiniais būdais pripažinti Baltarusijos režimą atsakingą už sukeltą neteisėtą migraciją ir dėl to kilusius žmogaus teisių pažeidimus.
R. Mockus akcentuoja, kad Lietuvos kreipimasis į Hagą rodo, jog nė viena valstybė negali naudoti pažeidžiamų žmonių kaip įkaitų politiniams tikslams ir už tai nesulaukti tarptautinės teisės numatytų pasekmių.
Anot ministro, ši byla taip pat yra teisinis veiksmas, kuriuo siekiama apsaugoti valstybės sienų saugumą ir vientisumą.
Pažymima, kad bus siekiama tinkamos kompensacijos – dėl šios hibridinės atakos Lietuva patyrė didelių finansinių, institucinių ir operacinių iššūkių, kurie bus įvertinti kaip žala.
Šiemet Lietuvos pasieniečiai užkirto kelią neleistinose vietose iš Baltarusijos įsibrauti 712 neteisėtiems migrantams.
ELTA primena, kad iš viso nuo Baltarusijos sukeltos migracijos krizės pradžios 2021 m. Lietuvos pasieniečiai į šalį neleido neteisėtai patekti 23,6 tūkst. atėjūnams.
person Vilius Narkūnas (ELTA)