Varšuva, liepos 18 d. (dpa-ELTA).
Lenkijoje trys gydytojai buvo nuteisti dėl moters mirties, kurią sukėlė nėštumo komplikacijos, kilusios po to, kai jie atsisakė atlikti abortą, galėjusį išgelbėti jos gyvybę.
Ši byla sukėlė masinius protestus, nes buvo susijusi su šalies abortų įstatymais, kurie yra vieni griežčiausių Europoje.
Penktadienį laikraštis „Gazeta Wyborcza“ šiuos nuosprendžius pavadino „svarbiu Lenkijos moterų kovos už savo teises, t. y. kovos už žmogaus teises, istorijos etapu“.
Organizacija „Strajk Kobiet“ (Moterų streikas) naujienų agentūrai PAP sakė, kad, jų žiniomis, tai pirmas tokio pobūdžio teismo sprendimas Lenkijoje.
Incidentas įvyko 2021 m. pietiniame Lenkijos Pščinos mieste, netrukus po to, kai buvo sugriežtinti abortų įstatymai.
30 metų besilaukianti moteris, kurios vaisiui buvo diagnozuotos sunkios anomalijos, buvo paguldyta į vietos ligoninę 22-ąją nėštumo savaitę po to, kai jai plyšo vaisiaus vandenų maišas. Gydytojai laukė, kol vaisius natūraliai žus, tačiau moteris mirė nuo septinio šoko.
Pščinos teismas pareiškė, kad gydytojų veiksmai sukėlė pavojų moters gyvybei, ir pripažino juos kaltais dėl medicininio aplaidumo.
Vienas gydytojas buvo nuteistas 18 mėnesių laisvės atėmimo bausme, kitam gydytojui skirta 15 mėnesių laisvės atėmimo. Jiems abiem šešerius metus uždrausta verstis medicinos praktika.
Jų vadovui skirta vienų metų lygtinė bausmė ir draudimas ketverius metus verstis profesine veikla. Pasak naujienų agentūros PAP, ketvirtadienį paskelbtas nuosprendis dar nėra galutinis.
Griežti abortų apribojimai
Valdant ankstesnei dešiniųjų vyriausybei, 2020 m. Lenkijos Konstitucinis Teismas nusprendė, kad abortai nebeleidžiami net tais atvejais, kai vaisius turi sunkių anomalijų. Nuo to laiko legalūs abortai leidžiami tik išprievartavimo, incesto atvejais arba kai moters gyvybei gresia pavojus.
2024 m. dabartinė centro kairiųjų vyriausybė mėgino liberalizuoti abortų įstatymus, tačiau nesugebėjo įgyvendinti reformų – net ir tokių kuklių, kaip kriminalinių bausmių už pagalbą atliekant abortą panaikinimas.
Pagal galiojančius įstatymus ne tik medicinos personalas, bet ir partneriai, vyrai bei šeimos nariai gali sulaukti teisinių pasekmių už pagalbą siekiant pasidaryti abortą.
Pastaraisiais metais kelios moterys mirė panašiomis aplinkybėmis, kaip ir Pščinos atveju, ir kiekviena mirtis sukėlė protestus visoje šalyje.
Gydytojai nurodo teisinį neapibrėžtumą
Sveikatos apsaugos ministrė Izabela Leszczyna teismo proceso metu teigė, kad ligoninės turi aiškias gaires dėl abortų, kai moters gyvybei ar sveikatai kyla pavojus.
Lenkijos ginekologų ir akušerių draugijos pirmininkas Piotras Sieroszewskis teigė, kad moters gyvybė visada turi būti svarbiausia. Tačiau jis kritikavo ministerijos nuostatuose tebesančias teisines dviprasmybes ir ragino aiškiau apsaugoti gydytojus.
person Živilė Aleškaitienė (ELTA)