Ryga, gegužės 27 d. (LETA-ELTA).
Latvijos valstybės saugumo tarnyba (VDD) tiria atvejus, kai asmenys gavo finansavimą iš Užsienyje gyvenančių tėvynainių teisių gynimo ir paramos fondo „Pravfond“, Rusijos organizacijos, kuri siejama su šios šalies slaptosiomis tarnybomis. Šiam fondui nuo 2023 m. taikomos Europos Sąjungos (ES) sankcijos.
VDD pabrėžė, kad Rusijos užsienio reikalų ministerijos kuruojamas fondas nuo seno yra Kremliaus įrankis skleidžiant Rusijos interesus ir didinant įtaką užsienyje. VDD turima informacija rodo, kad „Pravfond“, kaip ir kitos taip vadinamos užsienyje gyvenančių tėvynainių organizacijos, buvo naudojama kaip priedanga Rusijos specialiųjų tarnybų veiklai.
Valstybės saugumo tarnyba ištyrė „Pravfond“ finansuojamo tinklalapio Imhoclub.lv veiklą ir nustatė, kad „Pravfond“ atstovai turinio kūrėjams tiekė tikslias instrukcijas, kokią informaciją pateikti šiame tinklalapyje mainais į finansavimą.
VDD nustatė, kad „Pravfond“ nariai yra ir Rusijos specialiųjų tarnybų pareigūnai, prisistatantys nepriklausomais ekspertais ir rusų teisių gynėjais.
Latvijoje veikiantis tinklalapis Imhoclub.lv dažnai publikuodavo provokuojančius prorusiškus straipsnius, o jo atstovai kreipėsi į „Pravfond“ prašydami finansavimo, kad padėtų įgyvendinti jo tikslus – pagelbėtų su demonetizacija Europoje susiduriantiems rusams, formuotų lojalią Europos piliečių nuomonę Rusijos atžvilgiu ir vykdytų „edukacinį darbą“ tarp ukrainiečių pabėgėlių Lenkijoje.
2018 m. lapkritį šio puslapio administratoriai – Jurijus Aleksejevas ir Piotras Pogorodnas bei vienas redaktorius – buvo sulaikyti Latvijoje ir apkaltinti veikimu prieš Latvijos interesus ir dezinformacijos skleidimu, kurią finansavo Rusijos valstybė. Prokurorai nustatė, kad tinklalapio valdytojai gavo apie 150 000 eurų iš „Pravfond“.
Jie dabar teisiami, tačiau nutekinti elektroniniai laiškai iš „Pravfond“ rodo, kad puslapiui ir toliau buvo skiriamas finansavimas mažiausiai iki 2024 m.
Manoma, kad nuo 2022 m. pinigai buvo skiriami per tarptautinį patikėtinių fondą siejamą su Maskvos valstybiniu aviacijos technologijos universitetu. Iš ten pinigai buvo pervedami į P. Pogorodnui priklausančią Rusijos įmonę „Creative Research Agency“.
Tiriamųjų žurnalistų tinklas „Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos pranešimų projektas“ (OCCRP) anksčiau skelbė, kad Rusijos fondas „Pravfond“ finansavo asmenis ir organizacijas Europos Sąjungoje net ir po to, kai 2023 m. viduryje jam buvo pritaikytos ES sankcijos.
LRT neseniai paskelbė tarptautinio žurnalistinio tyrimo duomenis, kad „Pravfond“ Lietuvoje finansavo sausio 13-osios byloje dėl nusikaltimų žmoniškumui kaltinamųjų advokatus ir aktyvistus, kurie skleidė Kremliaus propagandą.
Šis fondas taip pat finansavo prorusiškos propagandos sklaidą įvairiose Europos valstybėse, ypač Baltijos šalyse, ir padėjo skleisti Kremliaus užsienio politikos interesus.
ES šiam fondui ir jos direktoriui Aleksandrui Udalcovui sankcijas pritaikė 2023 m. birželį, taip teoriškai apsunkindama pinigų pervedimus Europoje.
Tačiau dešimtys tūkstančių „Pravfond“ elektroninių laiškų, kuriuos pavyko gauti Danijos transliuotojui DR, atskleidė, kaip fondas galėjo ganėtinai lengvai tęsti veiklą Europoje. Nustatyta, kad organizacija siuntė pinigus gavėjams mažiausiai 11-oje ES valstybių, įskaitant kibernetiniams nusikaltėliams ir už neteisėtų migrantų gabenimą suimtiems rusams.
person Karolis Broga (ELTA)