link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/l-savickas-apie-nacionalini-stadiona-nors-stringantis-projektas-salies-ivaizdi-gadina-lietuva-islieka-patikima-partnere-4214397  content_copy email

L. Savickas apie Nacionalinį stadioną: nors stringantis projektas šalies įvaizdį gadina, Lietuva išlieka patikima partnere

Vilnius, balandžio 3 d. (ELTA).

Savickas Ekonomikos ir inovacijų ministerija Nacionalinis stadionas Seimo „aušriečių“ frakcijai inicijuojant Nacionalinio stadiono projekto stabdymą, ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas mano, kad, nors objekto vystymas stringa, Lietuva jau yra įrodžiusi esanti patikima projektų partnerė. Tiesa, politiko teigimu, ilgametis nesusitvarkymas su šiuo projektu gadina šalies įvaizdį.

„Įvaizdį labiausiai gadina tai, kad jau tiek metų turime tokią situaciją. Mes, kaip valstybė, jau ne kartą esame parodę, jog esame patikimas partneris ir bendrus projektus sugebame puikiai įgyvendinti. Tiesa, turime kelis pavyzdžius, kaip šis, kai tie projektai niekaip neateina į pabaigą“, – ketvirtadienį „Žinių radijuje“ samprotavo ministras.

„Kaip vilniečiui, kiekvienąkart pravažiuojant skauda žiūrėti į tą vietą, kur turėtų būti stadionas. Pasakyti, kad šis projektas yra efektyviai valdomas, turbūt jau niekas nebedrįstų. Ypatingai to negalėtų pasakyti tie, kurie jau lankėsi Dariaus ir Girėno stadione Kaune. Jis buvo vėliau pradėtas, anksčiau įgyvendintas ir funkcionuoja“, – skirtumą tarp projektų didmiesčiuose įvertino ministras.

EIM vadovas mano, kad projektas jau kurį laiką nepasistūmėjo į priekį ir jam reikia tikslingo valdymo, kad sugrįžtų pasitikėjimas idėja.

„Nacionalinio stadiono projektas neranda šeimininko, kuris sugebėtų jį suvaldyti, o po paskutinio bandymo jį išjudinti – reikalai reikšmingai nepagerėjo, mano nuomone. Labai norėtųsi, kad projektas būtų valdomas tokia apimtimi, kad mes patys tikėtume, jog jis gali būti realizuotas“, – teigė L. Savickas.

„Vis atsiranda naujos spragos, nauji iššūkiai, tačiau tikiuosi, kad savivaldybė sugebės įtikinti, kad viskas juda sklandžiai ir po dešimto ar dvidešimto bandymo, turėsime rezultatą. Aš, kaip vilnietis, optimistas, bet patirtis rodo, kad šis projektas visad susiduria su problemomis ir neranda būdo tapti realybe“, – pažymėjo Seimo „Vardan Lietuvos“ frakcijos narys.

ELTA primena, kad šią savaitę dalis Seimo „Nemuno aušros“ frakcijos narių kreipėsi į Vyriausybę, prašydami stabdyti Nacionalinio stadiono statybas iki tol, kol bus atliktas išsamus ekonominis, teisinis ir finansinis projekto vertinimas. Parlamentarai tai motyvuoja poreikiu Lietuvai peržiūrėti valstybės biudžeto prioritetus ir nukreipti papildomas lėšas gynybai, sienų apsaugai, kariniam pasirengimui, civilinei saugai.

Anksčiau savivaldybė Eltai nurodė, kad šiuo metu su Europos Komisija (EK) derina Nacionalinio stadiono koncesijos sutartį, balandį tikimasi sulaukti išvados, ar projektui numatyta skirti parama yra teisėta valstybės pagalba.

Stadiono projekto koncesininkė yra netiesiogiai investicijų bendrovės „BaltCap“ fondo „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmonė „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“.

Šiuo metu projektą valdo „Baltcap“ bendrovė, tačiau gavus teigiamą EK išvadą tai leistų įgyvendinti principinį susitarimą ir pradėti koncesininkės akcijų perleidimą naujajai savininkei – nekilnojamojo turto plėtros bendrovei „Hanner“.

Pernai rugpjūčio pabaigoje sostinės savivaldybės taryba pritarė tuomet trečią kartą atnaujintam Daugiafunkcio komplekso projektui, koreguotam pagal Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pastabas.

Kaip teigė sostinės meras Valdas Benkunskas, vien faktinė komplekso statybų kaina nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. vidurio padidėjo 40 proc.

Persidalijus projekto rizikas, Nacionalinio stadiono projektas valstybei atpigo nuo 156 iki 155,2 mln. eurų (su PVM).

Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.

person Vygantas Tuzas (ELTA)