Vilnius, gegužės 21 d. (ELTA).
Birželio pradžioje Krašto apsaugos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atnaujins sutarimą dėl pilietiškumo ugdymo mokyklose, teigia ministrė Raminta Popovienė.
„Savo Vyriausybės programoje kartu su KAM esame išskyrę pilietiškumo ugdymą, kaip vieną svarbiausių prioritetų. (…) Kartu su KAM deriname planus ir veiksmų planą, birželio pradžioje su krašto apsaugos ministre pasirašysime ir atnaujinsime bendradarbiavimo sutartį, kartu vykdant ir tam tikrus mokymus, ir kitas veiklas tiek mokyklose, tiek neformaliajame švietime“, – trečiadienį žurnalistams ŠMSM teigė R. Popovienė.
Susitarimas dėl pilietiškumo ugdymo buvo pasirašytas praėjusių metų lapkritį. Jame įsipareigojama vystyti bendras iniciatyvas, skirtas stiprinti mokinių pilietiškumą ir patriotiškumą, didinti jų atsparumą priešiškų valstybių keliamoms grėsmėms bei tarnybos Lietuvos kariuomenėje populiarumą. Šalys taip pat susitaria skatinti fizinį lavinimą bei stiprinti žinias ir įgūdžius, reikalingus sėkmingam įsitraukimui į valstybės gynybą.
Šiuo metu pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kurso metu devintokams dėstoma teorija apie piliečių vaidmenį gynyboje, vedamos paskaitos apie higieną lauko sąlygomis, moksleiviai mokomi, kaip gamtoje rasti vandens, taip pat mokomasi statyti palapines, kurti laužavietes.
Moksleiviai taip pat mokosi saugiai valdyti pneumatinius ginklus, susipažįsta su šaudymo pozicijomis. Vedamos paskaitos ir apie pirmąją pagalbą.
Savo ruožtu R. Popovienė tikina, kad šiuo metu diskutuojama apie galimybę į pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursą įtraukti ir jaunesnius moksleivius.
„Atnaujinsime ir praplėsime visą tai, kalbame ir apie 7–8 klasių stovyklas“, – dėstė ministrė.
Opozicijoje dirbanti Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) balandį pristatė siūlymą plėsti privalomą pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursą bei dėstyti jį ne tik devintokams, bet visiems 5–12 klasių moksleiviams.
ELTA primena, kad pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursas 9 klasių moksleiviams yra bendras Krašto apsaugos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos projektas. Jis pristatytas 2022-ųjų gegužę. Projektą kartu su ministerijomis įgyvendina Lietuvos šaulių sąjunga.
2023–2024 mokslo metais išgyvenimo įgūdžių bei pilietiškumo pradmenų mokėsi pusė visų šalies devintokų. Šiuo metu kursas privalomas visiems devintokams.
Tris dienas trunkančiuose kursuose mokiniai mokosi išgyvenimo įgūdžių ekstremaliose situacijose: ką turėti namuose ir ką susidėti į kuprinę, kai reikia evakuotis, ką reiškia įvairūs civilinės saugos signalai, kaip pasigaminti maisto gamtos sąlygomis ir daugelio kitų gyvenime reikalingų įgūdžių. Mokymais visose šalies mokyklose rūpinasi Lietuvos šaulių sąjunga.
Per tris kurso dienas devintokai mokosi, kaip elgtis ir išvengti pavojaus gyvybei bei sveikatai ekstremalių situacijų atveju, išgyvenimo lauko sąlygomis pagrindų, pavyzdžiui, kaip įkurti laužą, įsirengti pastogę, suteikti pirmąją pagalbą ištikus nelaimei ir kitų įgūdžių, kurie gali praversti ir kasdieniame gyvenime.
Devintokai taip pat supažindinami su įvairia ekipuote, išmoksta, kaip susidėti būtiniausių išgyvenimui daiktų kuprinę, kaip reikėtų paruošti sausą davinį, užsimaskuoti, apsirengti ar saugiai naudotis ginklu, jeigu iškiltų būtinybė, įgyja topografijos žinių.
person Martyna Pikelytė (ELTA)