link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/kalejimu-tarnybos-vadovui-m-kairiui-uz-tarnybini-nusizengima-siuloma-skirti-papeikima-4336363  content_copy email

Kalėjimų tarnybos vadovui M. Kairiui už tarnybinį nusižengimą siūloma skirti papeikimą

Vilnius, liepos 3 d. (ELTA).

Kairys Mockus Papeikimas Patikrinimas Pirkimai Teisingumo ministras Rimantas Mockus Lietuvos kalėjimų tarnybos (LKT) vadovui Mindaugui Kairiui už tarnybinį nusižengimą siūlo skirti papeikimą. Toks siūlymas teikiamas, atlikus tarnybinį patikrinimą, kurio metu nustatyti pažeidimai viešųjų pirkimų procedūrose.

Pirmoji apie tai pranešė naujienų agentūra BNS.

Ministro teikimas dėl papeikimo skyrimo M. Kairiui teisės aktų registre registruotas trečiadienį.

Kaip skelbia Teisingumo ministerija, gavus pareigūnų profesinių sąjungų informaciją dėl galimų sistemingų LKT vadovybės neteisėtų veiksmų, taip pat dėl galimų korupcijos apraiškų, buvo sudaryta darbo grupė, kuriai pavesta įvertinti gautus duomenis. Taip pat, anot ministerijos, buvo sudaryta ir speciali komisija, kuri atliko LKT direktoriaus M. Kairio tarnybinį patikrinimą.

Ministerija nurodo, kad minėta komisija M. Kairio veiksmuose nustatė kelis pažeidimus. Pirmasis, kaip skelbia Teisingumo ministerija, susijęs su sprendimais dėl Kauno kalėjimo inventorizacijos – komisija priėjo išvados, kad LKT vadovas, pavirtindamas inventorizacijos pirkimo paraišką, pavedęs darbus atlikti išoriniam tiekėjui, viršijo įgaliojimus, pažeidė įstatymo viršenybės principą, neužtikrino, kad LKT lėšos būtų naudojamos taupiai ir racionaliai. Dėl šių pažeidimų esą patirta daugiau nei 35 tūkst. eurų turtinė žala. 

M. Kairio veiklą tyrusi komisija taip pat nustatė, kad LKT direktorius neužtikrino viešojo pirkimo skaidrumo. 

„Tarnybos direktorius (...) neužtikrino efektyvios ir veiksmingos vidaus kontrolės sistemos tarnyboje sukūrimo, kuri būtų užtikrinusi vykdyto viešojo pirkimo skaidrumą, Viešųjų pirkimų įstatymo ir kituose teisės aktuose nustatytų reikalavimų laikymąsi, efektyvią viešųjų ir privačių interesų deklaravimo ir derinimo tarnyboje kontrolę“, – nurodo Teisingumo ministerija.

Šias komisijos išvadas teisingumo ministras R. Mockus patvirtino ir, kaip jau minėta, nusprendė Vyriausybei teikti nutarimą, kuriuo siūloma LKT vadovui M. Kairiui skirti papeikimą.

Anot Teisingumo ministerijos, atliekant tarnybinį patikrinimą, komisija nustatė ir kitus asmenis, kurie galimai nesilaikė teisės aktų reikalavimų. 

„Komisija konstatavo, kad tarnyboje (LKT – ELTA) nebuvo užtikrintas skaidrus ir sąžiningas viešojo pirkimo planavimo ir vykdymo procesas, sukūręs sąlygas viešojo pirkimo kontekste susiklostyti galimai neskaidriai situacijai, susijusiai su palankių sąlygų konkrečiam verslo subjektui  viešajame pirkime sudarymu, nesukurta vidaus kontrolės sistema, kuri užtikrintų, kad įstaigoje dokumentai būtų rengiami vadovaujantis teisės aktų reikalavimais, taip pat neužtikrinta efektyvi viešųjų ir privačių interesų deklaravimo ir interesų derinimo kontrolė ir skaidrumas vykdant viešuosius pirkimus“, – teigia ministerija.

Nurodoma, kad LKT nebuvo identifikuotas ir suvaldytas interesų konfliktas, kuris galimai paveikė sprendimų priėmimą ir sukėlė abejonių viešųjų pirkimų skaidrumu. 

„Neveikimas (pareigos tinkamai organizuoti ir užtikrinti privačių interesų deklaravimo bei interesų derinimo kontrolės sistemos veikimą nevykdymas) yra tiesiogiai susijęs su kilusiomis pasekmėmis – nebuvo laiku identifikuotas ir tinkamai suvaldytas galimas tarnybos kanclerio interesų konfliktas“, – tvirtina ministerija. 

Akcentuojama, kad neatskleidus LKT kanclerės ir politinio komiteto ryšio, nebuvo užkirstas kelias galimai šališkam sprendimų priėmimui viešojo pirkimo procedūrų metu. 

„Atsižvelgiant į tai, teisingumo ministras perduos tarnybinio patikrinimo metu surinktą informaciją Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai“, – nurodo ministerija.

Ministro kritika po LKT nepalankaus teismo sprendimo

ELTA primena, kad Apeliaciniam teismui birželį nutraukus viešąjį pirkimą dėl Šiaulių kalėjimo statybų, teisingumo ministras R. Mockus tvirtino, kad sužlugo strateginis projektas ir dėl to atsakomybę turi prisiimti LKT vadovybė.

„Apeliacinis teismas aiškiai ir nedviprasmiškai pasakė, kad Kalėjimų tarnyba, organizuodama viešąjį pirkimą, pažeidė ir nesilaikė pagrindinių viešuosiuose pirkimuose taikomų ir privalomų teisės principų. Ir teismas kalba apie pirkimų skaidrumo ir lygiateisiškumo principus. Teisine prasme tai yra labai svarbu. 

Taip pat teismas konstatavo, kad Kalėjimų tarnybos sukurta konkurso sąlyga, pagal kurią vertinamas energetinio naudingumo kriterijus, yra subjektyvi ir nėra pagrįsta jokia ekonominė nauda, todėl yra neteisėta“, – Eltai kalbėjo R. Mockus.

Pasak ministro, dėl esą sužlugusio strateginio projekto atsakomybę turi prisiimti kanclerė Ligita Valalytė ir tarnybos direktorius M. Kairys. 

Ministras tąkart taip pat minėjo, kad konkrečiai LKT vadovo M. Kairio atžvilgiu vykdomi tyrimai, kurie susiję su profesinių sąjungų skundais apie galimą piktnaudžiavimą, neūkiškumą. 

R. Mockus anksčiau taip pat užsiminė ir apie LKT kanclerės L. Valaitytės ryšius su laikinosios sostinės mero Visvaldo Matijošaičio vadovaujamu visuomeniniu komitetu „Vieningas Kaunas“.

Tąkart teisingumo ministras užsiminė, kad L. Valalytės atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, įtariant, kad ji, būdama LKT kanclere, nenusišalino nuo sprendimų, susijusių su viešaisiais pirkimais,  pirkimų, kuriuos laimėjo jos politinis bendražygis.

person Gytis Pankūnas (ELTA)