link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/jav-olimpinis-komitetas-faktiskai-uzdraude-translytems-moterims-dalyvauti-varzybose-4359528  content_copy email

JAV olimpinis komitetas faktiškai uždraudė translytėms moterims dalyvauti varžybose

Los Andželas, liepos 23 d. (dpa-ELTA).

JAV Olimpinis Komitetas Translytės Moterys Varžybos Draudimas Įsakas JAV olimpinis ir paralimpinis komitetas (USOPC) faktiškai uždraudė translytėms moterims varžytis olimpinėse sporto šakose.

Savo interneto svetainėje USOPC pirmadienį paskelbė liepos 18 d. atnaujintą „Sportininkų saugumo politikos“ versiją.

27 puslapių USOPC dokumente neminimas žodis „translyčiai“, tačiau jame teigiama, kad komitetas ir toliau bendradarbiaus su kitomis institucijomis, „kad užtikrintų moterims sąžiningą ir saugią varžybų aplinką, atitinkančią Vykdomąjį įsaką Nr. 14201“.

Minėtas įsakas, kurį JAV prezidentas Donaldas Trumpas išleido vasario mėnesį, vadinasi „Draudimas vyrams dalyvauti moterų sporte“.

Pagal šį įsaką įstaigoms, kurios atlieka pagrindinio kelio į profesionalųjį sportą vaidmenį, gresia federalinio finansavimo atėmimas, jei jos leis translyčiams sportininkams varžytis komandose, kurios neatitinka lyties, jiems priskirtos gimstant.

Šiuo vykdomuoju įsaku JAV valstybės sekretoriui Marco Rubio taip pat pavedama pasiekti, kad Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) pakeistų „standartus, reglamentuojančius olimpines sporto varžybas, siekiant garantuoti sąžiningumą, saugumą ir moterų sportininkių interesus“, taikant „visas tinkamas ir prieinamas priemones“.

Kitos vasaros olimpinės žaidynės vyks 2028 m. Los Andžele.

Šis dekretas yra dalis panašių D. Trumpo administracijos priemonių, įskaitant apribojimus translyčiams asmenims, tarnaujantiems JAV kariuomenėje.

Manoma, kad kaip ir dėl ankstesnių įsakų, dėl jo bus kovojama teismuose. Kritikai teigia, kad kol kas nėra daug įrodymų, jog translyčiai sportininkai masiškai dalyvauja moterų sporte.

Kritikai įspėja, kad tokios priemonės veikiau skatina politinę poliarizaciją, o ne kuria teisingus sprendimus sporte. Taip pat nerimaujama, kad translyčių jaunuolių išstūmimas iš sporto gali kelti pavojų jų psichinei sveikatai.

Nors JAV prezidentas turi tam tikrą galią valdyti įsakais, jo nurodymai neturi pažeisti galiojančių įstatymų ar JAV konstitucijos. Jei jie viršytų teisines ribas arba būtų laikomi diskriminaciniais, teismai galėtų juos panaikinti.

person Živilė Aleškaitienė (ELTA)