Vilnius, liepos 2 d. (ELTA).
Verslo asociacijoms išreiškus ketinimus kreiptis į teismus dėl Seimo priimtos mokesčių pertvarkos, parlamento vicepirmininkas Juozas Olekas tikisi, kad verslas šios minties nerealizuos. Tiesa, politikas pripažįsta, jog tai legitimus būdas patikrinti valdžios darbą, o jei teismai pripažintų, jog kažkas buvo padaryta neteisėtai – Seimas atsižvelgtų ir taisytų klaidas.
„Tikiuosi, kad verslo organizacijos nesikreips į teismą, o jei kreipsis – teismai nematys problemų. Jei bus kiti sprendimai – mes atsižvelgsime. Esame demokratinė valstybė ir kiekvienas turi savo teises, o valdžios sprendimai tikrai gali būti patikrinti ir tokiu būdu“, – „Žinių radijuje“ trečiadienį kalbėjo J. Olekas.
Kita vertus, anot jo, verslai be vargo gali susitvarkyti su Seime priimtais ir nuo kitų metų įsigaliojančiais mokesčių pakeitimais. Parlamentaro teigimu, net ir su šiek tiek padidėjusiais mokesčiais, Lietuva turi vieną patraukliausių verslo aplinkų Europoje, o tai įvertins tiek vietiniai, tiek užsienio investuotojai.
„Girdžiu iš daugelio verslininkų, su kuriais tenka diskutuoti, kad jie tikrai, be jokių didelių vargų, gali sumokėti tuos mokesčius ir veikti pagal įvestus pakeitimus. Kai jie susirenka į didelį būrį ir kiekvienas nori pakovoti už savo interesus ir dar pasirodyti šiek tiek, tada tokie dalykai iškyla“, – sakė J. Olekas.
„Bet jei pažiūrėtume objektyviai – mūsų mokesčiai verslui, palyginus su aplinkinėmis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis, išlieka vieni žemiausių. Aš visada verslininkų klausiu, kurios šalies mokesčių jie norėtų – ne vieno iš konteksto išimto mokesčio, bet visos sistemos. Šiandien galiu tvirtai pasakyti, kad Lietuva dėl mokesčių yra gana patraukli bet kokiam verslui“, – teigė socialdemokratas.
J. Olekas kaip tai įrodantį pavyzdį paminėjo Vokietijos karinės pramonės bendrovės „Rheinmetall“ atėjimą į Lietuvą, kuris buvo paskelbtas praėjusių metų kovą, kai dar dirbo praėjusios kadencijos Seimas bei Vyriausybė. Jis teigė tikintis, kad Lietuva per ateinančius kelerius metus sulauks ne vienos tokios investicijos.
„Tokios įmonės kaip „Rheinmetall“ turbūt taip pat ateina čia matydamos, kad verslo aplinka yra palanki ir tikiu, kad tokių įmonių atsiras daugiau. Dar tikiu, kad šalyje jau dirbantys verslai ir toliau dirbs Lietuvoje ir dalinsis savo uždarbiu, nes jie yra patriotai. Tie pinigai niekur neišeina. Tos lėšos yra investuojamos į infrastruktūrą, gerina aplinką tam pačiam verslui“, – reziumavo Seimo vicepirmininkas.
ELTA primena, jog Seimas priėmė Vyriausybės mokesčių pertvarką, kuria nuo 2026-ųjų metinės visų gyventojų, išskyrus ūkininkus, pajamos bus sumuojamos ir apmokestinamos progresyviau, bus pakeistas nekilnojamojo turto (NT) mokestis – pirmas būstas apmokestintas nuo 450 tūkst. eurų „grindų“.
Taip pat pakeltas pelno mokestis, įvesti nauji draudimo ir cukraus mokesčiai, atsisakyta PVM lengvatų šildymui.
person Vygantas Tuzas (ELTA)