Vilnius, gegužės 22 d. (ELTA).
Trečiadienį Izraelio pajėgoms apšaudžius okupuotame Vakarų krante besilankančius užsienio diplomatus, užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako į šį incidentą žiūrintis rimtai. Todėl, pasak jo, ministerija jau kreipėsi į Izraelio ambasadą, prašant ištirti šį įvykį ir pateikti atsakymus.
„Šis incidentas buvo tikrai rimtas, pats peržiūrėjau ir filmuotą medžiagą. Vakar kalbėjausi su mūsų diplomate, kuri tiesiogiai dalyvavo ir buvo incidento vietoje. Tai yra rimta situacija, visur, kur yra ginklai – yra rimta. Kai jie yra naudojami taip, kaip aš mačiau tuose įrašuose – tai yra smarkiai neatsakinga“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime teigė K. Budrys.
„Jeigu tai yra susiję su pavedimo įgyvendinimu – tai yra didelės atsakomybės vertas klausimas. Dėl to mūsų lūkestis yra, kad Izraelio institucijos ištirs šį įvykį, įvertins visas aplinkybes ir grįš su aiškiais atsakymais. Būtent tokią žinią šiandieną Užsienio reikalų ministerija (URM) perdavė Izraelio ambasadai“, – akcentavo jis.
Ministro teigimu, po šio incidento bus vertinamas Lietuvos ambasados ir biuro Palestinoje saugumas.
„Mes tikimės labai aiškių atsakymų, mūsų interesas – kad mūsų diplomatai dirbtų saugioje aplinkoje. Iš naujo įsivertinsime mūsų ambasados Izraelyje saugumą, biuro Palestinoje saugumą. Jeigu reikės – imsimės papildomų priemonių, nes tai yra mūsų prioritetas“, – tikino K. Budrys.
Po išpuolių JAV nebuvo peržiūrėtas grėsmių diplomatams vertinimas
Tuo metu kalbėdamas apie Vašingtone prie žydų muziejaus naktį nužudytus du Izraelio ambasados darbuotojus, ministras tikino, kad galimos grėsmės diplomatams – nuolat vertinamos. Visgi, pasak jo, po išpuolio šis vertinimas kol kas nebuvo peržiūrėtas.
„Nuolat vertiname grėsmes tiek Lietuvoje esančioms diplomatinėms atstovybėms, jos pačios vertina, imasi priemonių. (...) Tai yra nuolat vykstantis procesas. Po šiąnakt vykusio išpuolio ir tragiško dviejų Izraelio ambasados darbuotojų likimo mes kol kas savo vertinimų neperžiūrėjome. Tačiau suprantame, kad ta visuotinė įtampa – ji ne vienoje šalyje didėja ir dėl to tai yra dar vienas priminimas, kad tuos klausimus reikia spręsti“, – dėstė K. Budrys.
ELTA primena, kad Izraelio pajėgos trečiadienį paleido įspėjamuosius šūvius į okupuotame Vakarų Krante besilankančius užsienio diplomatus, tarp kurių buvo ir Lietuvos atstovė. Per šį incidentas niekas nenukentėjo.
Izraelio kariuomenė savo ruožtu nurodė, kad „delegacija nukrypo nuo patvirtinto maršruto ir įžengė į teritoriją, kurioje ji neturėjo teisės būti“. Tačiau Palestinos savivaldos atstovams apkaltinus karius „tyčia“ apšaudžius delegaciją, Izraelis dėl incidento atsiprašė.
Incidentas įvyko prie Dženino pabėgėlių stovyklos. AFP komentavęs vienas Europos diplomatas teigė, kad būtent iš stovyklos vidaus girdėjosi pasikartojantys šūviai.
Izraeliui pradėjus plataus masto karinę operaciją Vakarų Kranto šiaurėje, Dženino pabėgėlių stovykla ištuštėjo ir ją užėmė kariai.
JT Palestinos pabėgėlių reikalų agentūra UNRWA pranešė, kad iki kovo 31 d. dėl šios operacijos Dženine buvo perkelta apie 16 000 žmonių.
person Martyna Pikelytė (ELTA)