Tulkaremas, liepos 6 d. (AFP-ELTA).
Šią savaitę Vakarų Kranto miesto Tulkaremo kraštovaizdį pakeitė Izraelio armijos buldozeriai, su žeme sulyginę dvi pabėgėlių stovyklas. Izraelio kariuomenė teigia vykdžiusi karinę operaciją, kurią pavadino palestiniečių kovotojų medžiokle, praneša AFP.
Kariuomenė tūkstančiams pabėgėlių davė vos kelias valandas laiko iš savo namų susirinkti daiktus, po to nugriovė pastatus ir išvalė plačias gatves nuo griuvėsių.
Dabar gyventojai bijo, kad šie veiksmai sunaikino ne tik pastatus, bet ir jų statusą kaip pabėgėlių iš žemių, kuriose gyveno ištisos kartos ir kurios dabar priklauso Izraeliui.
„Teisė grįžti“ į tas žemes, kurios palestiniečių pabėgėliai reikalauja nuo pat Izraelio valstybės įkūrimo 1948 m., lieka viena sudėtingiausių Izraelio ir Palestinos konflikto problemų.
Izraelio armija pareiškė šią savaitę Tulkaremo stovykloje nugriausianti dar 104 pastatus. Tai naujausias etapas operacijos, kuri buvo pradėta sausio mėn. per paliaubas Gazos kare. Šia operacija, pasak Izraelio kariuomenės, tęsiamas susidorojimas su keliomis stovyklomis, kuriose esą yra įsikūrę Izraeliui priešiškos palestiniečių ginkluotos grupuotės.
„Grįžome į stovyklą ir radome savo namą nugriautą. Niekas mums nepranešė, niekas nieko nesakė“, – teigė 62-ejų Abdas al-Rahmanas Ajajas, trečiadienį tikėjęsis susirinkti savo daiktus.
Vyras, gimęs Tulkaremo stovykloje po to, kai jo tėvai pabėgo iš dabar Izraeliui priklausančio Netanijos miesto, įsikūrusio apie 12 kilometrų į vakarus, sakė, kad nenumatė Izraelio operacijos masto.
Dešimtys tūkstančių liko be pastogės
Operacija prasidėjo reidu į šiaurės Vakarų Kranto miestą Džaniną, ilgametę palestiniečių kovotojų tvirtovę, ir greitai išplito į kitus miestus, įskaitant Tulkaremą. Dėl to, remiantis Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, mažiausiai 40 tūkst. žmonių liko be pastogės.
Vyras AFP pasakojo, kad po įspėjimo apie reidą jie palikdavo stovyklą, bet „paprastai po dviejų ar trijų dienų sugrįždavo“.
Dabar likęs be namų, jis prisiminė savo tėvų kartos palestiniečių patirtį, irgi pat maniusių, kad jų perkėlimas 1948 m. taip pat bus laikinas.
„Pastarąjį kartą išvykome ir jau niekada negrįžome“, – sakė jis.
Tulkareme Izraelio kariuomenės buldozeriai su žeme sulygino tankų tinklą siaurų gatvelių, kurios susiformavo per daugelį metų nuo tada, kai palestiniečių pabėgėliai apsigyveno šioje vietovėje.
Šiandien Tulkaremo pabėgėlių stovyklos pakraščius kerta trys platūs betoniniai keliai, leidžiantys kariuomenei lengvai į ją patekti.
Kelių pakraščiuose, tarsi sniego sankaupos po valymo, guli krūvos plytų ir betono.
Izraelis „siekia pašalinti pabėgėlių problemą“
Vyras AFP teigė, kad griovimas vyko palaipsniui, per visą operaciją, kurią armija pavadino „Geležine siena“.
Daugelis gyventojų mano, kad, be plačių privažiavimo kelių karinės reikšmės, Izraelis taip pat siekia sunaikinti pačią stovyklų idėją, paversti jas įprastomis miestų, kuriuos jos supa, gyvenamaisiais rajonais.
Gyventojai baiminasi, kad tai gali kelti grėsmę jų pabėgėlių statusui ir „teisei grįžti“ į žemę, iš kurios jie ar jų protėviai pabėgo arba buvo išvaryti 1948 m.
Dabartinė Izraelio vyriausybė, ypač kai kurie jos kraštutinės dešinės ministrai, reikalaujantys visiškos Vakarų Kranto aneksijos, kategoriškai priešinasi šiam reikalavimui, kurį laiko demografine grėsme Izraelio, kaip žydų valstybės, išlikimui.
„Tikslas aiškus – ištrinti pabėgėlių stovyklos nacionalinį simbolizmą, panaikinti pabėgėlių problemą ir teisę grįžti“, – sakė Suleimanas al-Zuheiri, netoliese esančio Nur Shamso, kitos Tulkaremo pabėgėlių stovyklos, kurioje jis ir gyvena, gyventojų atstovas.
Praėjusią savaitę buldozeriai nugriovė jo brolio namą.
„Vaizdas buvo skausmingas ir tragiškas, nes namas – tai ne tik sienos ir stogas. Jame yra prisiminimai, svajonės, viltys ir labai svarbūs daiktai, kurių negalėjome pasiimti“, – sakė jis.
S. al-Zuheiri pridūrė, kad kiekviename nugriautame trijų aukštų pastate gyveno po mažiausiai šešias šeimas.
Stovykloms skirta žemė buvo ribota, todėl gyventojai neturėjo kito pasirinkimo, kaip statyti aukštyn, kad būtų daugiau vietos, ir kiekvienai naujai kartai pridėdavo po aukštą.
Stovyklą drebino sprogimai
Grįžęs į Tulkaremo stovyklą, 66-erių Omaras Owfi pasakojo, kad trečiadienį jam pavyko dukart patekti į stovyklą, kurią dabar užima Izraelio kariai, ir pasiimti savo daiktus.
Jis bijojo likti be namų, jei šie būtų nugriauti.
„Jiems nerūpi, kiek namas vertas. Jiems rūpi tik nugriauti. Mes esame tie, kurie nukenčiame. Mes praradome viską. Jie nori sunaikinti stovyklą – nugriauti kuo daugiau pastatų ir palikti plynas gatves“, – sakė jis AFP.
Vyras teigė, kad bijo dėl savo vaikų ir anūkų, kurie išsiskirstė gyventi pas įvairius giminaičius.
Izraelio aukščiausiasis teismas ketvirtadienį sustabdė karinį įsakymą dėl masinių griovimų Tulkaremo stovykloje, suteikdamas valstybei du mėnesius atsakyti į jai pateiktą peticiją, pranešė ją pateikusi Palestinos žmogaus teisių grupė „Adalah“.
Tačiau fizinė žala jau padaryta, nes Izraelio armija „kovotojų medžioklę“ toliau tęsia.
Trečiadienį, Izraelio kariuomenės prižiūrimiems gyventojams iš stovyklos išvežant čiužinius, spintas ir oro kondicionierius, gatvėse pasigirdo šūviai.
Miestą sudrebino galingas sprogimas, po kurio pakilo dulkių stulpas, o vėjas atnešė parako kvapą, matyt, sprogus dar vienam namui, rašo AFP.
person Marius Jakštas (ELTA)