link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/italijos-newcleo-pleciasi-i-vidurio-ir-rytu-europa-viena-is-tiksliniu-rinku-lietuva-4334294  content_copy email

Italijos „Newcleo“ plečiasi į Vidurio ir Rytų Europą, viena iš tikslinių rinkų – Lietuva

Roma, liepos 2 d. (ANSA-ELTA).

Italija Branduolinė Energetika Jėgainė Lietuva Italijos branduolinis vienaragis „Newcleo“, kartu su Slovakijos valstybine bendrove „JAVYS“ įsteigęs bendra įmonę, Jaslovske Bohunicėje statysiančią keturis mažus ketvirtos kartos reaktorius, dabar dairosi į Rytus, o jo plėtros plane numatyta pradėti branduolinių atliekų perdirbimą buvusiuose Sovietų Sąjungos ir Balkanų regionuose.

Anot informuotų šaltinių, be pačios Slovakijos, tarp tikslinių šalių yra Slovėnija, Bulgarija ir Lietuva. Lietuvos Ignalinos atominėje elektrinėje, kurios uždarymo procesas dar nėra pasibaigęs, saugoma 2 500 tonų panaudoto branduolinio kuro.

2021 m. Stefano Buono įkurtas Italijos ir Prancūzijos startuolis savo veiklą vykdo penkiose šalyse, turi 19 biurų, daugiau nei 1 100 darbuotojų, o per trejus metus pritraukė 570 mln. eurų privataus kapitalo. Viena iš sudedamųjų bendrovės „Newcleo“ technologijos dalių – skystuoju švinu aušinami maži branduoliniai reaktoriai – ši sistema užtikrina visišką pasyviąją saugą ir galimybę kaip kurą naudoti branduolines trečiosios kartos vandeniu aušinamų elektrinių atliekas.

Šis novatoriškas sprendimas gaminti elektros energiją apjungiant naujos kartos branduolines jėgaines ir jau susidariusių atliekų perdirbimą yra strateginis lūžio taškas pereinant prie tvarios energetikos. Mažieji moduliniai reaktoriai (angl. small modular reactor, SMR) gali atlikti svarbų vaidmenį mažinant anglies dioksido emisijas ir užtikrinant elektros tinklų stabilumą, ypač kai atsinaujinantys šaltiniai, pavyzdžiui, saulės ir vėjo energija, veikia su pertrūkiais.

Bendrovės „Newcleo“ strategijos pavyzdys – su slovakų kompanija „JAVYS“ įsteigta bendroji įmonė, statysianti keturis mažus reaktorius, kurių bendra galia sieks 800 MW, ir vykdysianti pakartotinį Bohunicės elektrinės atliekų panaudojimą. Jos veikla grindžiama žiedinės ekonomikos modeliu ir vietos bendruomenių bei branduolinės energijos tiekimo grandinės plėtra. Vieno bendrovės „Newcleo“ 200 MW galios reaktoriaus statybai reikia 2 500 darbininkų, o elektrinės eksploatacija per visą jos 60 metų eksploatavimo laikotarpį rūpinasi 400 žmonių. Be to, sutaupoma branduolinių atliekų tvarkymui skirtų lėšų, kurias vyriausybės privalo įtraukti į savo finansines prognozes.

„Kadangi branduolinė energija dabar yra ES žaliosios taksonomijos dalis, Briuselyje patvirtinus branduolinį IPCEI (svarbų bendro Europos intereso projektą), o Europos investicijų bankui ir Pasaulio bankui imantis finansuoti šį sektorių, tokios pažangios technologijos, kaip tos, kurias diegia „Newcleo“, atveria kelią veiksmingai tarptautinei finansinei paramai žiedinės ekonomikos kontekste be jokių emisijų“, – naujienų agentūrai ANSA pasakojo bendrovės atstovas spaudai.

person Jūras Barauskas (ELTA)