link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/investuok-lietuvoje-tiesioginiu-uzsienio-investiciju-lietuvoje-siemet-16-kartu-maziau-4336377  content_copy email

„Investuok Lietuvoje“: tiesioginių užsienio investicijų Lietuvoje šiemet – 16 kartų mažiau

Vilnius, liepos 3 d. (ELTA).

Investicijos Lietuva Plėtra Pasaulyje lėtėjant tiesioginių užsienio investicijų (TUI) srautams, pirmąjį šių metų pusmetį prastesni rezultatai pusmetį fiksuoti ir Lietuvoje, skelbia agentūra „Investuok Lietuvoje“. Jos duomenimis, per pastaruosius šešis mėnesius šalis pritraukė 13 projektų, kurie sukurs 661 darbo vietą ir į ilgalaikį turtą investuos 15 mln. eurų. 

Agentūra skaičiuoja, kad pernai per tą patį laikotarpį pritraukti 22 projektai, sukurta 1,2 tūkst. darbo vietų, į ilgalaikį turtą investuota 239 mln. eurų – tad per metus šis rodiklis sumažėjo 16 kartų.

„TUI Europoje 2024 m. sumažėjo iki žemiausio lygio per pastaruosius devynerius metus: smuko tiek projektų, tiek sukurtų darbo vietų skaičiai. (...) Tikėtina, kad užsitęsus neapibrėžtumui dėl JAV muitų tarifų poveikio, investicijų apimtys šiemet liks panašiame lygyje kaip pernai“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė „Investuok Lietuvoje“ vadovas Elijus Čivilis.

E. Čivilio teigimu, pagrindiniai projektai, kuriuos investuotojai laikinai užšaldė, buvo planuojami šalies gamybos sektoriuje.

„Besitęsianti geopolitinė situacija ir suaštrėjęs neapibrėžtumas dėl JAV vykdomos yra padaręs įtakos, mes tą tikrai pajutome. Mūsų projektai, kuriuos mes planavome šį pusmetį – klientai ties jais paspaudė pauzės mygtuką, nes jie nežino, ką reiškia tie muitai ir nežino, kaip tai paveiks jų užsakymus ar jų partnerius. Projektų užšaldymas ir nukėlimas yra nauja problema, su kuria susidūrėme“, – sakė jis. 

E. Čivilio vertinimu, nors didelę dalį Lietuvos verslo atstovų nuogąstavimų sukėlė Seime priimti mokestiniai pakeitimai, siųsiantys neigiamą signalą užsienio investicijoms, jie didelės įtakos naujų projektų pritraukimui kol kas neturėjo.

„Investuotojų bendras sentimentas yra, kad investicinė aplinka būtų nuspėjama ir stabili. Dėl šių mokesčių pakeitimų su jais kol kas nesame turėję“, – teigė jis.

„Investuok Lietuvoje“ vadovas taip pat pridūrė, jog besivystančiame Lietuvos gynybos pramonės sektoriuje ateityje laukiama „labai daug judesio“.

Vokietijos gynybos pramonės koncernas „Rheinmetall“ Lietuvoje rudenį planuoja pradėti amunicijos gamyklos statybas, ginkluotės gamybos liniją Giraitės gamykloje vystys ir JAV pramonės milžinė „Northrop Grumman“.

„Tas bendradarbiavimas, kuris sukūrė pirmąjį precedentą, tik gerėja. Sukūrėme apčiuopiamus dalykus, kurių neturėjome pernai, kaip investicinį „holding‘ą“, gerą valdyseną su suinteresuotomis institucijomis. Tiesa, apie konkrečius projektus reikėtų kalbėti tada, kai jau bus sukirsta rankomis“, – teigė E. Čivilis.

Skaičiuojama, kad 2024 m. pasaulyje TUI sumažėjo antrus metus iš eilės – 11 proc. iki 1,5 trilijono JAV dolerių.

Pagal naujausią Jungtinių Tautų (JT) prekybos ir plėtros konferencijos (UNCTAD) apžvalgą, pernai šios investicijos Europoje sumažėjo 58 proc. 

Visgi, profesinių paslaugų bendrovės EY šiemet atliktos sprendimų priėmėjų apklausa „EY Europe Attractiveness Survey“ duomenimis, 61 proc. respondentų tikisi, kad TUI srautai Europoje atsigaus per ateinančius trejus metus.

Anot tyrimo, Lietuva išlieka ir patrauklia lokacija verslui – du trečdaliai (66 proc.) tyrimo dalyvių nurodė, kad per ateinančius metus planuoja steigti ar plėsti veiklas Lietuvoje, pernai šis skaičius siekė 68 proc.

Tyrimo teigimu, nežymus pokytis reiškia pakankamai stabilias artimiausias perspektyvas augančiai šalies ekonomikai, o, žvelgiant į ilgesnes perspektyvas, EY Europos patrauklumo tyrimas rodo, kad 70 proc. potencialių investuotojų teigia, jog per trejus ateinančius metus Lietuvos patrauklumas augs, o 20 proc. nurodo, kad išliks toks pats.

„Investuok Lietuvoje“ tarp svarbių užsienio investuotojų įvardija JAV finansinių paslaugų įmonę „Robinhood“, Lietuvoje įsteigusią pirmąjį savo centrą Europoje. 

Taip pat – apie plėtros planus skelbiančios šalyje įsitvirtinusios technologijų bendrovės, Islandijos finansinių technologijų įmonė „Paystrax“ ir Izraelio internetinių technologijų lyderė „WIX.COM“

Agentūros teigimu, pirmą metų pusmetį naujų investicinių projektų pritraukta ir verslo paslaugų sektoriuje – Kaune apie ketinimus  įkurti inžinerijos centrą paskelbė kanadiečiai „Ovivo Water“, viena didžiausių ir inovatyviausių vandens valymo technologijų įmonių pasaulyje.

Tą patį mėnesį savo planus Vilniuje steigti klientų patirties centrą patvirtino ir JAV puslaidininkių gamintoja „Vishay Intertechnology“, pasaulinė IT paslaugų teikėja „Data Template“.

Viešosios įstaigos duomenims, 3 vietos įmonės – „Teltonika Grupė“, „VMG Technics“ ir „Germanika“ – sėkmingai baigė gamyklų statybas, taip pat tęsiamos aktyvios konsultacijos dėl pasiruošimo statyboms su dar septyniomis lietuviško kapitalo įmonėmis. Numatoma, kad investicijos iki 2025 m. pabaigos gali siekti iki 300 mln. eurų.

person Vygantas Tuzas (ELTA)