link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/i-ruginiene-valstybes-susbsidija-pensiju-fondams-lieka-nes-sutareme-del-didesniu-ju-investiciju-lietuvoje-4209668  content_copy email

I. Ruginienė: valstybės susbsidija pensijų fondams lieka, nes sutarėme dėl didesnių jų investicijų Lietuvoje

Vilnius, kovo 31 d. (ELTA).

Ruginienė Pensijos SADM fondaiSocialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM) atsitraukiant nuo siūlymo valstybės subsidiją antrosios pensijų pakopos kaupime keisti mokesčio lengvata, ministrė Inga Ruginienė tai argumentuoja pasiektu susitarimu su pensijų fondais. Politikės teigimu, rastas kompromisas dėl įstatymo pakeitimo, kuriuo fondams būtų privaloma investuoti Lietuvoje, bent dalį šių lėšų vėliau nukreipiant krašto apsaugai.

„Manau, kad padarėme gerą kompromisą. Šiai dienai sutarėme, kad Finansų ministerija rengs įstatymo pakeitimo projektą dėl privalomo nurodymo pensijų fondams investuoti Lietuvoje, tai susiję ir su gynyba“, – pirmadienį žurnalistams sakė I. Ruginienė. 

Jos teigimu, šiuo metu Finansų ministerija ruošia įstatymo pakeitimus, kuriuos Seimas turėtų svarstyti kartu su antrosios pensijų pakopos siūlymais. 

„Finansų ministras žadėjo, kad šie veiksmai eis paraleliai. Tad (valstybės – ELTA) subsidija lieka“, – pridūrė I. Ruginienė.

Visgi ministrė neatskleidė, ar pensijų fondų investicijos turės būti skiriamos vien tik gynybai. 

„Palaukime Finansų ministerijos. Jie ruošia konkrečius pasiūlymus, bet manome, kad dalis kaupiamų lėšų turi būti nukreipta į Lietuvos investicijas“, – sakė politikė.

Pirmadienį SADM viešam derinimui pateiktuose siūlymuose atsitraukiama nuo pirminės idėjos skatinamąjį 1,5 proc. užpraėjusių metų šalies vidutinio darbo užmokesčio (VDU) valstybės prisidėjimą prie kaupimo keisti įmokoms taikoma gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata.

Ir toliau siūloma atsisakyti dabartinio kas trejus metus galiojančio automatinio gyventojų įtraukimo į antrąją pensijų pakopą, vietoje jo įtvirtinant savanorišką kaupimo modelį.

Langą norintiems pasitraukti iš kaupimo siūloma nustatyti 1,5 metų laikotarpiu – nuo 2026 m. sausio 1 d. iki 2027 m. rugsėjo 30 d. 

Siūloma, kad pensijos dar nepasiekęs žmogus, atskaičius 3 proc. nuo išsiimamos sumos, vieną kartą per visą gyvenimą galėtų atsiimti 25 proc. sukauptų lėšų, bet ne daugiau, negu paties gyventojo įmokėta suma.

Taikant tokio paties dydžio atskaitymą, kai lieka mažiau kaip 5 metai iki pensinio amžiaus, visą sukauptą sumą galėtų atsiimti asmenys, sukaupę nedideles sumas. 

Iki pensijos ir neapmokestinant GPM bei kitais mokesčiais būtų leidžiama nutraukti kaupimą ir atsiimti visas sukauptas lėšas, kai žmogus netenka 70-100 proc. dalyvumo, jam nustatyta sunki liga, įtraukta į Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sudarytą ligų sąrašą, ar paliatyvios pagalbos poreikis. 

Sulaukus pensinio amžiaus, išmokos nebūtų apmokestinamos. 

person Žygimantas Šilobritas (ELTA)