Daka, liepos 9 d. (AFP-ELTA).
BBC išanalizuoti garso įrašai rodo, kad pabėgusi buvusi Bangladešo ministrė pirmininkė Sheikh Hasina praėjusiais metais įsakė žiauriai susidoroti su protestais, dėl šių įtarimų ji dabar teisiama.
Jungtinių Tautų duomenimis, 2024 m. nuo liepos iki rugpjūčio žuvo iki 1400 žmonių, kai Sh. Hasinos vyriausybė, nesėkmingai mėginusi išsilaikyti valdžioje, įsakė susidoroti su protestuotojais.
77 metų Sh. Hasina pabėgo į Indiją per patį studentų vadovaujamo sukilimo įkarštį ir nepakluso įsakymams grįžti į Daką. Ten birželio 1 d. prasidėjo jos teismo procesas už akių dėl kaltinimų, prilygstančių nusikaltimams žmoniškumui.
BBC „Eye Investigations“ komanda išanalizavo internete nutekintą garso įrašą, jis yra pagrindinis kaltinimo įrodymas. Įtariama, kad balsas, girdimas 2024 m. liepos 18 d. įraše, yra Sh. Hasinos, girdėti, kad ji leidžia saugumo pajėgoms „naudoti mirtinus ginklus“ prieš protestuotojus, sako, kad „šaudytų, kur tik juos ras“.
BBC teigimu, ekspertai neaptiko, kad kalba būtų buvusi redaguota ar pakeista, ir kad „labai nepanašu, jog ji būtų sintetiniu būdu sugeneruota“.
Bangladešo policija taip pat palygino garso įrašą su kitais patikrintais Sh. Hasinos įrašais.
Kaltinimus neigia
Protestai prasidėjo 2024 m. liepos 1 d., universitetų studentams reikalaujant reformuoti viešojo sektoriaus darbo vietų kvotų sistemą.
Studentų ambicijos nuversti geležiniu kumščiu valdančią Sh. Hasiną atrodė fantazija, jai vos prieš kelis mėnesius laimėjus ketvirtus iš eilės rinkimus, opozicijai nedalyvaujant. Tačiau protestai įgavo pagreitį ir įsiplieskė dar labiau, kai liepos 16 d. policija ėmėsi susidorojimo.
Valstybės paskirtas Sh. Hasinos advokatas, sakęs, kad su ja ryšio nepalaiko, siekia atmesti kaltinimus.
Dabar uždrausta jos partija „Awami League“ pareiškė „kategoriškai neigianti kaltinimus, kad jos vyresnieji vadovai ir asmeniškai ministrė pirmininkė nurodė panaudoti mirtiną jėgą prieš minias per praėjusios vasaros protestus“. Partijos teigimu, žmonės žuvo dėl drausmės nesilaikiusių kai kurių saugumo pajėgų narių.
Sh. Hasina jau buvo nuteista už nepagarbą teismui atskiroje byloje liepos 2 d., jai skirta šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Ji ir toliau gyvena Indijoje.
person Viljama Sudikienė (ELTA)