Vilnius, kovo 17 d. (ELTA).
Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus nemano, kad nekilnojamo turto (NT) mokesčio kartelės nuleidimas turėtų neigiamą poveikį ekonomikai. Anot jo, Lietuvoje nekilnojamojo turto apmokestinimo lygis ir taip yra žemesnis nei ES vidurkis bei žymiai mažesnis nei valstybėse, kurios daug biudžeto lėšų skiria gynybai.
„Kai kalbame apie (NT mokesčio – ELTA) keliamą riziką ekonomikai, apie tai kalbos nėra. Pasižiūrėkime, kokią dalį turto mokesčių moka šalys, skiriančios didesnes išlaidas gynybai. Tai pavyzdžiui Pietų Korėja ir Izraelis. Pamatysime, kad ten turto mokesčiai užima žymiai didesnę valstybės pajamų dalį“, – pirmadienį „Žinių radijui“ kalbėjo G. Šimkus.
„Jei pasižiūrėtume, kokią dalį turto mokesčiai Lietuvoje užima lyginant su likusia ES, pamatysime, kad ši dalis yra 10 kartų mažesnė. Tai Lietuvoje 0,3 proc., o ES – 2 ar 3 proc.“ – sakė jis.
Tačiau LB valdybos pirmininkas pabrėžė, kad šiuo metu Finansų ministerijos tarifai turėtų būti peržiūrėti. Be to, anot jo, mažos vertės turtą turintiems žmonėms galėtų būti taikomos išimtys nuo šio tarifo.
„Tarifai turėtų būti mažesni“, – pridūrė jis.
G. Šimkus pabrėžė, kad NT mokestis turėtų būti tiek horizontaliai, tiek vertikaliai teisingas.
„Būtina užtikrinti horizontalų teisingumą. Neturi būti taip, kad vienas, turintis turtą, moka, o kiti ne. Turėtų būti ir vertikalus teisingumas. Jei valdai didelės vertės turtą, jis turi būti paskaičiuotas jo vertei ar jos augimu“, – sakė G. Šimkus.
ELTA primena, kad pirminius mokestinių pakeitimų siūlymus jau aptarė iš valdančiųjų partijų atstovų sudaryta koalicinė taryba.
Planuojama, kad gyventojų pajamoms siekiant mažiau nei 60 vidutinio darbo užmokesčio (VDU) metinės sumos, jos būtų apmokestinamos 32 proc. GPM tarifu, mažiau šio dydžio – 20 proc. tarifu atskirai darbo, individualios veikloms ir kitoms pajamoms.
Vienas iš siūlymų – ir didinti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą nuo 9 iki 12 proc. kai kuriems produktams ir paslaugoms. Apmokestinamo NT kartelės dydį siūloma mažinti nuo 150 tūkst. iki didesnės nei 20 tūkst. eurų.
Pelno mokestį siūloma didinti 2 procentiniais punktais: stambioms įmonėms – nuo 16 iki 18 proc., lengvatinį tarifą – nuo 6 iki 8 proc.
Finansuoti gynybai siūloma įvesti saldintų gėrimų mokestį, kuris siektų 7,4 euro už 100 litrų arba 21 eurą už 100 litrų, priklausomai nuo cukraus kiekio. Kitas gynybą finansuoti siūlomas mokestis – 5 proc. tarifas ne gyvybės draudimo įmokoms, kai draudimas nesusijęs su ūkine veikla, o jei susijęs – 10 proc.
Finansų ministerija skaičiuoja, kad priėmus dabartinį mokesčių paketą, į valstybės biudžetą kitąmet būtų surinkta 224 mln. eurų papildomų lėšų, 2027 m. – 454 mln. eurų, 2028 m. – 501 mln. eurų, 2029 m. – 542 mln. eurų.
person Žygimantas Šilobritas