Vilnius, balandžio 30 d. (ELTA).
Antradienį Seimui nesutikus naikinti socialdemokratų frakcijos nario Arūno Dudėno teisinės neliečiamybės, premjeras Gintautas Paluckas tikina – toks sprendimas nedaro garbės tiek visam parlamentui, tiek jo atstovaujamai partijai.
„Vakar dienos balsavimas garbės nedaro. Tai yra tam tikras iššūkis pirmiausia socialdemokratams, nes mes esame didžioji koalicijos frakcija ir pirmiausia tai yra mūsų didžiausia atsakomybė užtikrinti, kad tie sprendimai ar sutarimai, kurie net yra koalicinėje sutartyje, būtų įgyvendinami. Deja, šį kartą nepavyko to padaryti“, – trečiadienį žurnalistams Vyriausybėje teigė G. Paluckas.
„Matyt, ateityje reikės (skirti – ELTA) didesnį dėmesį politinės vadybos prasme, užtikrinant, kad frakcijos nariai laikytųsi tų sutarimų, kuriuos esame pasiekę. Tačiau, tikiuosi, jog tai bus gera pamoka pirmiausia mums, o kartu ir visiems kitiems, kokie yra visuomenės lūkesčiai ir kokia yra atsakomybė valdančiajai koalicijai įgyvendinti sprendimus, kurie buvo žadėti“, – vylėsi jis.
Balsavime nedalyvavusiems politikams bus užduodami klausimai
Seimo vicepirmininkėms Orintai Leiputei bei Rasai Budbergytei bei kitai daliai socialdemokratų nedalyvavus antradienį vykusiame balsavime dėl A. Dudėno teisinės neliečiamybės naikinimo, premjeras G. Paluckas sako, jog apie tokio poelgio motyvus su partiečiais bus kalbamasi.
„Visiems užduosime klausimus, kokie yra motyvai“, – tvirtino G. Paluckas.
„Neteigiu, kad taip nutiko netyčia. Manau, kad visi Seimo nariai turi tam tikrą savisaugos instinktą ar įsivaizdavimą, kad vieną ar kitą dalyką jie gali padaryti nepaisant to, jog aukščiausiame politiniame lygmenyje partijų lyderiai ar koalicijos lyderiai yra sutarę“, – sakė išrinktasis Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas.
Tačiau, premjero teigimu, koalicinės sutarties laikymasis bet kuriuo atveju turėtų išlikti prioritetiniu įsipareigojimu.
„Nepaisant to, kokie jie būtų, tai yra mūsų įsipareigojimas laikytis koalicinės sutarties. Galų gale, mes negalime formuoti dviejų greičių, kai mūsų pačių merai, tarybos nariai stabdo narystę partijoje, eina įrodinėjimo keliais teismuose, tuo tarpu Seimo frakcija ar kai kurie nariai tampa patys sau teisėjais savo bylose“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.
„Tokių dalykų tiesiog negali būti politinėje organizacijoje. (...) Šie dalykai tikrai turi ilgalaikes pasekmes ir tie žmonės, kurie vengia savo pareigos įgyvendinti koalicinę sutartį, net neabejoju susilauks ir visuomenės vertinimo. Partijos vertinimas yra neigiamas“, – akcentavo jis.
Neabejoja, kad situaciją aptars ir su prezidentu
Tuo metu reaguodamas į šalies vadovo Gitano Nausėdos pareiškimą, kad minėtas Seimo sprendimas yra didžiulė gėdos žymė, G. Paluckas tikina neabejojantis, kad situaciją su prezidentu pavyks aptarti ir darbinio susitikimo metu.
„Net neabejoju, kad darbinio, dalykinio susitikimo metu aptarsime šią situaciją ir, matyt, diskutuosime konstruktyviai – ne apie epitetus, savo jausminę būseną, bet apie tai, kaip pasiekti, kad tokios situacijos nesikartotų ateityje“, – užsiminė Vyriausybės vadovas.
ELTA primena, kad antradienį Seime nepakako balsų tam, kad būtų panaikinta į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio socialdemokrato A. Dudėno teisinė neliečiamybė. Balsavime dalyvavo tik 69 parlamentarai, kai tam, jog būtų išduotas leidimas Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn reikia ne mažiau kaip 71 balso.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, 16 valdančiajai daugumai priklausančios „Nemuno aušros“ atstovų, taip pat – 11 Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių, 7 konservatoriai, 2 demokratai „Vardan Lietuvos“, po vieną liberalą bei Mišrios Seimo narių grupės narį.
Dėl šios situacijos aštrios kritikos pažėrė Seimo opozicijos nariai, parlamento pirmininkas Saulius Skvernelis bei šalies prezidentas Gitanas Nausėda.
„Pasakyti, kad man yra gėda dėl šito Seimo sprendimo būtų netikslu – man yra labai gėda. Seimas su šita gėdos žyme dabar privalės gyventi“, – išplatintame komentare antradienį teigė šalies vadovas.
Savo ruožtu parlamento pirmininkas teigė, jog dėl susidariusios situacijos Demokratų sąjungoje „Vardan Lietuvos“ bus svarstomas pasitraukimo iš koalicijos klausimas.
Kadangi A. Dudėnas nesutiko, kad jo imunitetas būtų naikinamas supaprastinta tvarka, socialdemokratą patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimui siūlė šį klausimą nagrinėjusi laikinoji komisija. Pastarąją suformuoti parlamentaras prašė pats, vildamasis, kad toks formatas Seimo nariams leis susidaryti tikslesnę nuomonę.
Kiek anksčiau Seime sprendžiant dėl A. Dudėno teisinės neliečiamybės atėmimo, pats politikas svarstė, kad bylos procesas jo atžvilgiu buvo vilkinamas dėl politinių motyvų. Savo ruožtu generalinė prokurorė Nida Grunskienė tokius kaltinimus atmetė. Anot jos, prokurorai nesirenka tinkamo laiko atlikti tyrimą, nes atitinkami sprendimai priimami tada, kada yra surenkami visi įrodymai.
N. Grunskienės teigimu, šiuo metu turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad A. Dudėnas, 2019–2023 metais eidamas Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas, galimai sukčiavo, klastojo dokumentus ir piktnaudžiavo.
Tyrimo duomenimis, pagal šias suklastotas ataskaitas tuometiniam tarybos nariui 17 kartų nepagrįstai buvo pervesta daugiau nei 10,5 tūkst. eurų.
person Raminta Majauskaitė (ELTA)