link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/g-nauseda17-ame-sankciju-pakete-numatyta-papildomai-sankcionuoti200seselinio-laivyno-laivu-4276280  content_copy email

G. Nausėda: 17-ame sankcijų pakete numatyta papildomai sankcionuoti 200 šešėlinio laivyno laivų

Vilnius, gegužės 19 d. (ELTA).

Europos Sąjungai svarstant 17-ąjį sankcijų Rusijai paketą, jame numatoma taikyti papildomus ribojimus 200 šešėlinio laivyno laivų, sako prezidentas Gitanas Nausėda. 

„Jeigu kalbame apie sankcijas, užsienio reikalų ministrai šiandien susitinka Briuselyje ir, galimas dalykas, priims septynioliktąjį sankcijų paketą, kuriame, be kita ko, numatyta papildomai sankcionuoti du šimtai vadinamo šešėlinio laivyno laivų“, – žurnalistams Lenkijoje teigė G. Nausėda.

 „Mūsų partneriai estai, reaguodami į neseniai vykusį incidentą, ieško kelių, kaip būtų galima reguliuoti laivų judėjimą, neįžengiant į Rusijos teritorinius vandenis ir išvengiant panašaus pobūdžio konflikto ateityje“, – akcentavo jis. 

Lietuva kreipėsi dėl „Baltic sentry“ misijos pratęsimo

Reaguodama į pastaruoju metu vykstančius incidentus Baltijos jūroje, Lietuva kreipėsi dėl NATO stebėjimo misijos „Baltic sentry“ pratęsimo, sako prezidentas. Visgi, pasak jo, siekiant užtikrinti jūros saugumą reikia imtis ir papildomų veiksmų.

„Rusijos veiksmai demonstruoja, kad ji toliau tęsia eskalacijos politiką. Mūsų interesas yra, kad Baltijos šalys ir NATO imtųsi Baltijos jūros kontrolės ir neleistų Baltijos jūroje vykti tokiems sabotažo aktams. Mes kreipėmės dėl „Baltic sentry“ programos pratęsimo, ji jau yra pratęsta ir anksčiau buvo pratęsta. Tačiau ši misija yra tik stebimojo pobūdžio, NATO valstybės nesiima intervencijų, jos tik stebi galimus pažeidimus ir informuoja apie juos valstybes, kurios yra netoliese“, – aiškino G. Nausėda.

„Mes turėjome jau ne vieną susitikimą Baltijos valstybių formate ir svarstėme šiuos klausimus ir šiuo metu vykdomą teisinę ekspertizę, kuri leistų nustatyti, kaip galima būtų imtis tam tikrų veiksmų, nepažeidžiant jūrų teisės, kuri yra pakankamai liberali“, – pridūrė jis. 

ELTA primena, kad praėjusią savaitę Estijos karinės jūrų pajėgos bandė sustabdyti tanklaivį „Jaguar“, kuris per tarptautinius Suomijos įlankos vandenis plaukė į Primorsko uostą. Šis laivas, spėjama, priklauso Rusijos šešėliniam laivynui. 

Kaip teigia šaltiniai, tanklaivio įgula atsisakė vykdyti Estijos valdžios institucijų nurodymus. Visgi, iš Estijos ekonominių vandenų laivas išplaukė. Pranešama, kad reaguodami į Estijos karinių pajėgų veiksmus rusai pasiuntė savo naikintuvą – Estijos kariuomenė pranešė, jog pastarasis pažeidė šalies oro erdvę.

Užsienio reikalų ministerija Taline išsikvietė Rusijos ambasados reikalų patikėtinį ir įteikė jam diplomatinę notą.

Kariuomenė pažymi, kad tai buvo pirmasis toks Rusijos įvykdytas oro erdvės pažeidimas šiais metais ir kad jis truko mažiau nei minutę. 

Praėjus kelioms dienoms po šio incidento, Rusijos valdžios institucijos sulaikė Graikijos naftos tanklaivį, kuris išplaukė iš vieno Estijos uosto ir judėjo iš anksto sutartu maršrutu Rusijos teritoriniuose vandenyse.

Su Liberijos vėliava plaukiojantis tanklaivis „Green Admire“ išplaukė iš Silamejės uosto Estijos rytuose ir į Roterdamą (Nyderlandai) gabeno skalūnų naftos krovinį.

Kaip teigiama, tanklaivis plaukė sutartu maršrutu per Rusijos vandenis. Laivams, plaukiantiems į Silameję ir iš jos, dabar bus nurodyta likti Estijos teritoriniuose vandenyse, pareiškime teigė agentūra.

person Martyna Pikelytė (ELTA)