Berlynas, rugsėjo 2 d. (dpa-ELTA).
Europos Sąjunga (ES) nėra atsakinga už sprendimus dėl karinės paramos Kyjivui, antradienį pareiškė Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas, reaguodamas į Europos Komisijos (EK) pirmininkės Ursulos von der Leyen komentarus apie saugumo garantijas.
Karinė parama Ukrainai yra vadinamosios Norinčiųjų koalicijos narių reikalas, duodamas interviu transliuotojui „Sat.1“ tvirtino F. Merzas. Tokios jo pastabos nuskambėjo po to, kai pirmadienį panašią kritiką išsakė ir gynybos ministras Borisas Pistorius – kiek anksčiau leidinys „Financial Times“ pranešė, kad U. von der Leyen prakalbo apie konkrečius planus į Ukrainą siųsti sausumos karius, jei būtų pasiektos paliaubos.
F. Merzas aiškiai pasakė, kad tokių konkrečių planų dėl karinių veiksmų „bent jau Vokietijoje“ nėra. Jis akcentavo, kad dėl ilgalaikių saugumo garantijų gali būti nuspręsta tik tada, kai bus sudarytos paliaubos arba taikos susitarimas. F. Merzas nurodė, kad net ir tada jis turėtų „didelių abejonių“ dėl galimybės dislokuoti Vokietijos karius, ir kartu pabrėžė, jog tam turėtų pritarti Vokietijos parlamentas.
Jis pridūrė, kad pajėgų dislokavimas priklausytų ir nuo su Rusija sudaryto susitarimo tipo. „Vis dar reikia įveikti daugybę kliūčių, galbūt per gana ilgą laikotarpį“, – dėstė F. Merzas.
Norinčiųjų koalicija, kurios gretas sudaro apie 30 šalių, ketvirtadienį turėtų susitikti Paryžiuje derybų dėl saugumo garantijų Ukrainai ir kitų klausimų.
person Lina Linkevičiūtė (ELTA)