link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/etikos-sargai-pradejo-tyrima-del-a-zuoko-dalyvavimo-sprendziant-veolia-klausima-4361276  content_copy email

Etikos sargai pradėjo tyrimą dėl A. Zuoko dalyvavimo, sprendžiant „Veolia“ klausimą

Vilnius, liepos 27 d. (ELTA).

Audito Komitetas Zuokas Interesai Etikos Sargai Trečiadienį posėdžiavusi Seimo Etikos ir procedūrų komisija nusprendė pradėti tyrimą dėl Mišrios Seimo narių grupės atstovo Artūro Zuoko viešų ir privačių interesų derinimo, dalyvaujant Audito komiteto veikloje ir svarstant su „Veolia“ susijusius klausimus.

„Pirmasis kreipimasis yra Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos dėl Seimo nario Artūro Zuoko galimo viešų ir privačių interesų konflikto. Pasak pareiškėjų, Seimo narys turi asmeninį interesą audito komitete svarstomu klausimu. Konkrečiai – dėl asignavimų valdytojų išlaidų teisinėms paslaugoms, kadangi Energetikos ministerija yra pateikusi ieškinį ne tik įmonėms, tačiau ir privatiems asmenims (…), tarp jų – ir Artūrui Zuokui“, – pristatydama svarstomą klausimą posėdžio metu kalbėjo komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė.

Kaip skelbta, prieš kelias savaites, Seimo opozicijai priklausantys konservatoriai kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją, prašydami įvertinti galimą parlamentaro A. Zuoko interesų konfliktą, politikui teikus siūlymus dėl išlaidų Lietuvos atstovavimui tarptautinio arbitražo ginče prieš Prancūzijos energetikos įmonių grupę „Veolia“.

Balandį vyko du Seimo Audito komiteto posėdžiai, kuriuose svarstyti klausimai dėl valstybės išlaidų teisinėms paslaugoms tarptautinėse bylose.

Kaip teigiama konservatorių rašte Seimo etikos sargams, komiteto narys A. Zuokas ne tik nenusišalino, tačiau ir aktyviai dalyvavo svarstant šiuos klausimus, taip pat komiteto pirmininko „aušriečio“ Artūro Skardžiaus prašymu rengė siūlymus, kuriais remdamasis Audito komitetas parengė rekomendacijas Vyriausybei.

„Po šio posėdžio komitetas rekomendavo, kad atstovavimą nacionaliniuose teismuose ir tarptautiniuose arbitražuose perimtų Teisingumo ministerija, netgi ir arbitražines, kuriose ypač svarbios specifinės žinios ir patirtys“, – teigiama rašte.

Atsižvelgiant į tai, Seimo etikos sargai nusprendė pradėti tyrimą. Tam pritarta bendru sutarimu.

ELTA primena, kad Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį priėmė Lietuvos ir prancūzų kompanijos „Veolia“ bendrai pateiktą prašymą dėl ieškinio prieš „Veolia“ grupės įmones atsisakymo ir nutraukė civilinę bylą šioje dalyje.

Liepos viduryje buvo pranešta, jog „Veolia“ sutiko atsisakyti ieškinių tarptautiniame ICSID (angl. International Centre for Settlement of Investment Disputes, ICSID) arbitraže Vašingtone, tuo metu Lietuva sutiko atsiimti dalį 240 mln. eurų ieškinio dėl žalos atlyginimo prieš „Veolia“ dukterines įmones – „Vilniaus energija“, „Litesko“ ir kitas.

Taikos susitarimu Prancūzijos bendrovė įsipareigoja Lietuvai sumokėti 35 mln. eurų.

Tarptautinį arbitražą „Veolia“ inicijavo 2016 m., siekdama iš Lietuvos prisiteisti 79 mln. eurų žalos atlyginimą už investicijas į Vilniaus šilumos ūkį.

Energetikos ministerija ieškinį „Veolia“ įmonių grupei, bendrovei „Icor“ ir su šiomis įmonėmis susijusiems verslininkams A. Janukoniui, L. Samuoliui ir buvusiam Vilniaus merui A. Zuokui Vilniaus apygardos teisme iškėlė 2020 m. liepą.

Šia byla siekta įrodyti, kad „Veolia“ ir „Icor“ (tuo metu „Rubicon“) 1999–2003 metais neteisėtais būdais gavo šilumos ūkių nuomos sutartis dešimtyje Lietuvos savivaldybių ir neteisėtai pelnėsi iš šilumos vartotojų – būtent šio ieškinio taikos sutartis Vašingtono arbitraže neapima, jis toliau bus nagrinėjamas teisme Lietuvoje.

person Austėja Paulauskaitė (ELTA)