Vilnius, birželio 25 d. (ELTA).
Pradedamos pasirašyti pirmosios sutartys šilumos ūkiams modernizuoti savivaldybių mažose centralizuoto šilumos tiekimo sistemose, praneša Energetikos ministerija. Finansavimas skirtas 58 projektams įvairiose Lietuvos savivaldybėse, kurių vertė siekia 22 mln. eurų.
Projekto įgyvendinimo metu bus keičiami nusidėvėję ir neefektyvūs iškastinį kurą ar biokurą naudojantys katilai naujais gamybos įrenginiais, naudojančiais atsinaujinančios energetikos išteklius.
Teigiama, kad tai padės didinti vietinių energijos išteklių naudojimą, mažinti priklausomybę nuo importuojamo kuro ir užtikrinti efektyvesnę šilumos gamybą regionuose.
„Šiems projektams skyrėme maksimalią pagal Europos Sąjungos (ES) teisės aktus galimą paramą – 45 proc. Tokia parama ypač reikalinga mažesnėms šildymo sistemoms. Svarbiausia, kad šios investicijos prisidės prie mažesnių šilumos gamybos sąnaudų, didesnio energetinio saugumo regionuose ir mažesnių šildymo sąskaitų centralizuotos šilumos klientams“, – sako energetikos viceministrė Edita Gudauskienė.
Ministerijos teigimu, Vilniaus rajone numatyti 8 projektai, Kretingos rajone – 6, Raseinių rajone – 5, Plungės rajone – 5. Taip pat 3 projektai numatyti Marijampolės ir Varėnos rajonų savivaldybėse. Iš viso šiame etape finansavimas skirtas 58 katilinių modernizavimo projektams 29 savivaldybėse.
Projektams numatyta skirti apie 10 mln. eurų valstybės paramos. Dalis paraiškų šiuo metu dar baigiamos vertinti, todėl finansuojamų projektų skaičius artimiausiu metu bus didesnis. Finansavimas skiriamas naujiems šilumos gamybos įrenginiams, kurių šiluminė galia neviršija 3 MW.
Vienam projektui gali būti skiriama iki 300 tūkst. eurų dydžio dotacija, o pareiškėjai privalo prisidėti ne mažiau kaip 55 proc. nuosavų lėšų.
person Vilius Narkūnas (ELTA)