link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/didziausios-rinkos-griutys-nuo-1929-uju-4219377  content_copy email

Didžiausios rinkos griūtys nuo 1929-ųjų

Paryžius, balandžio 7 d. (AFP-ELTA).

Pirmadienio akcijų rinkų nuosmukis Azijos ir Europos biržose, kilęs po to, kai Kinija ėmėsi atsakomosios reakcijos į didžiulius JAV muitus, atgaivino prisiminimus apie panašias rinkos sumaištis po „Covid“ pandemijos ir paskutinės pasaulinės finansų krizės.

Analitikai rinkų griūtis pavadino „istorinėmis“, o kai kurie net pritaikė „skerdynių“ epitetą, prisimindami ankstesnius nuosmukius, įvykusius nuo praėjusio šimtmečio pradžios.

2020: Pandemija

2020 m. kovo mėnesį, Pasaulio sveikatos organizacijai paskelbus „Covid-19“ pandemiją ir uždarius didžiąją pasaulio dalį į karantiną, pasaulinės rinkos visuotinai smuko.

2020 m. kovo 12 d. (kitą dieną po PSO pranešimo) Paryžius neteko 12 proc., Madridas – 14 proc., Milanas – 17 proc., Londonas – 11 proc., Niujorkas – 10 proc. Tai buvo didžiausias nuosmukis nuo 1987 m.

Per ateinančias dienas krytis tęsėsi, o JAV indeksai prarado daugiau kaip 12 proc.

Greita nacionalinių vyriausybių reakcija ir ekonominiai stimulai daugumai rinkų padėjo atsigauti vos per kelis mėnesius.

2008: Būsto paskolų krizė

2008 m. pasaulinę finansų krizę sukėlė Jungtinių Valstijų bankininkai, daliję rizikingas būsto paskolas žmonėms, kurių finansinė padėtis buvo nestabili, o vėliau jas pardavę kaip investicijas, taip pakurstant būsto rinkos bumą.

Kai paskolų gavėjai nebepajėgė išsimokėti, milijonai žmonių liko be namų, akcijų rinka žlugo, o bankų sistema pakriko – visa tai baigėsi dramatišku investicinio banko „Lehman Brothers“ bankrotu.

Tų metų sausio–spalio mėnesiais pagrindinės pasaulio akcijų rinkos prarado nuo 30 iki 50 proc. vertės.

2000: „Dot.com“ burbulas

Tūkstantmečio pradžioje buvo išpūstas technologijų burbulas – jį išpūtė rizikos kapitalo investuotojai, metantys pinigus į neaiškias įmones.

2000 m. kovo 10 d. galėjęs pasigirti rekordiniais 5 048,62 punktais, technologijų įmones sekantis JAV „Nasdaq“ indeksas per metus prarado 39,3 proc.

Daug interneto startuolių tais metais bankrutavo.

1987: „Juodasis pirmadienis“

1987 m. spalio 19 d. Volstritas patyrė griūtį – dėl didelio JAV prekybos ir biudžeto deficito bei išaugusių palūkanų normų.

„Dow Jones“ indeksas prarado 22,6 proc., sukeldamas paniką viso pasaulio rinkose.

1929: Volstrito žlugimas

1929 m. spalio 24-oji Volstrite buvo praminta „juoduoju ketvirtadieniu“ po to, kai žlugo „bulių“ rinka, o „Dow Jones“ indeksas prekybos pradžioje neteko daugiau kaip 22 proc.

Tą pačią dieną akcijos susigrąžino didžiąją dalį prarastų pozicijų, tačiau spėjo įsimesti puvinys: spalio 28 ir 29 d. patirti didžiuliai nuostoliai sukėlė krizę, kuri žymėjo Didžiosios depresijos Jungtinėse Valstijose ir pasaulinės ekonominės krizės pradžią.

person Emilija Ferdmanaitė (ELTA)