link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/demokratas-siuloma-pensiju-pertvarka-vadina-subalansuota-niekas-nebus-iki-galo-laimingas-4267499  content_copy email

„Demokratas“ siūlomą pensijų pertvarką vadina subalansuota: niekas nebus iki galo laimingas

Vilnius, gegužės 13 d. (ELTA).

Sysas Kukuraitis Pensijos Pertvarka SADM Įstatymas Seimas Seimo demokratų „Vardan Lietuvos“ frakcijos seniūnas Linas Kukuraitis sveikina Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją (SADM) dėl pateikto pensijų pertvarkos paketo ir teigia, kad tai geras kompromisinis variantas, kadangi niekas neliks iki galo laimingas. 

„Tai labai subalansuotas siūlymas“, – antradienį žurnalistams sakė L. Kukuraitis.

„Ministerija pateikė tokį kompromisinį variantą. Mano vertinimu, nė vieno iki galo laimingo nebus – tokia tikrovė. Tie, kas tikėjosi, kad galės visus pinigus išsiimti, to padaryti negalės – dalis jų lėšų nueis į „Sodrą“, vėliau žmonės dėl to galės tikėtis didesnių I pakopos pensijų“, – teigė Seimo narys.

Pasak jo, šie pakeitimai užtikrina didesnį lankstumą ir balansą, bet ne didesnes pensijas ateityje.

„Niekas dėl šio paketo nebus iki galo laimingas – pensijų fondai turbūt bijo to, kas nutiks, finansų ministras greičiausiai irgi kraipo galvą dėl pajamų, kurias žmonės išsiims ir kaip tai paveiks infliaciją“, – samprotavo L. Kukuraitis.

A. Sysas: reikia rūpintis dabartiniais pensininkais

Biudžetų ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas, socialdemokratas Algirdas Sysas tuo metu taip pat sveikino tai, kad II pensijų pakopa tampa savanoriška.

„Esmė yra tokia – jei pensijų sistema yra savanoriška, tada kiekvienas pilietis gali kada nori ateiti ir kada nori – išeiti, tam turėtų reikėti tik parašyti pareiškimą“, – žurnalistams antradienį sakė A. Sysas.

Tiesa, jo manymu, prioritetas turėtų būti rūpintis ne ateityje pensininkais tampančiais asmenimis, o dabar pensijas gaunančiais asmenimis, kadangi skurdo ir atskirties statistika – bado akis.

„Reikia rūpintis dabartiniais pensininkais, o ne ateities. Neaišku, kada bus grąža iš 300 mln. eurų, kuriuos mes šiais metais pervesime į II pensijų pakopą, o skurdo ir atskirties skaičiai yra negailestingi – juos reikia tvarkyti dabar“, – tikino socialdemokratas.

Pensijų pertvarka siūloma atsisakyti automatinio įtraukimo, leisti vieną kartą išsiimti 25 proc. sukauptų lėšų ir palikti 1,5 proc. užpraėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio (VDU) dydžio valstybės subsidiją prie kaupimo.

Pagal Vyriausybės siūlymus, būtų atsisakyta dabar kas trejus metus galiojančio automatinio gyventojų įtraukimo į antrąją pensijų pakopą, vietoje jo įtvirtintas visiškai savanoriškas kaupimo modelis.

Visas lėšas iki pensijos išsiimti būtų leidžiama, kai žmogus netenka 70-100 proc. dalyvumo, jam nustatyta sunki liga, įtraukta į Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sudarytą ligų sąrašą, ar paliatyvios pagalbos poreikis.  

Tokiu atveju išsiimamos lėšos nebūtų apmokestinamos ir pajamų mokesčiu.

Sumokant 3 proc. mokestį nuo išsiimamos sumos, pensijos dar nepasiekęs žmogus vieną kartą per visą gyvenimą galėtų atsiimti 25 proc. sukauptų lėšų, bet ne daugiau negu įmokėta suma, arba išsiimti visą sumą, kai žmogus yra sukaupę iki privalomo anuiteto sumos arba jam liko 5 metai iki pensinio amžiaus.

Nutraukti kaupimą galima būtų 21 mėnesių laikotarpiu arba beveik dvejus metus, iš kurių techniškai pasitraukti galima būtų 2026-ųjų sausio-rugsėjo mėnesiais ir 2027 metų tuo pačiu laikotarpiu.

Jeigu kaupiančiojo netenkina atnaujintos sąlygos, jis galėtų atsiimti savo lėšomis į antrąją pakopą sumokėtas įmokas ir investicinį prieaugį, o valstybės subsidija būtų perkeliama į pirmos pakopos, vadinamąją „Sodros“ pensiją.

Kritiką šiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) siūlymams išsakė Lietuvos bankas (LB), teigdamas, jog pokyčiai leistų iš kaupimo pasitraukti dideliam skaičiui asmenų, o tai esą lemtų didelius trumpalaikius ekonomikos svyravimus – didėtų realusis bendrasis vidaus produktas (BVP) ir infliacija, išaugtų vartojimas. 

person Vygantas Tuzas (ELTA)