link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/d-trumpo-tarifai-temdo-kinijos-kaledu-miestelio-sviesas-4235378  content_copy email

D. Trumpo tarifai temdo Kinijos „Kalėdų miestelio“ šviesas

Vilnius, balandžio 18 d. (ELTA).

Dauguma kalėdinių dekoracijų, kuriomis puošiame namus, atkeliauja iš vieno miesto Kinijos Džedziango (Zhejiang) provincijoje – Yiwu, dar vadinamo „Kalėdų miesteliu“. Remiantis Kinijos valstybine žiniasklaida, šis miestas tiekia beveik 90 proc. visų kalėdinių prekių, parduodamų JAV, rašo CNN.

Didžioji dalis šių gaminių kilę iš Yiwu didmeninio turgaus – didžiausio pasaulyje tokio tipo turgaus. Jo plotas užima beveik 1 000 akrų – arba 750 futbolo aikščių. 

Apsipirkti atvykę užsieniečiai braunasi siaurais praėjimais, prigriozdintais prekių: nuo pianinu grojančių plastikinių Kalėdų Senelių iki dirbtinių kalėdinių eglučių ir kitų daiktų, skirtų JAV namų ūkiams – įskaitant „Make America Great Again“ kepuraites.

Tačiau dabar turguje juntamas nerimas. Prekeiviai susiduria su Donaldo Trumpo įvestais didžiuliais tarifais, sukėlusiais šoką pasaulinėje prekyboje ir griaunančiais JAV bei Kinijos, dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų, santykius.

JAV tarifai kiniškam importui dabar viršija 145 proc. – tai didžiausia prekybos sankcija per kone šimtmetį. Daugeliui Kinijos prekybininkų tarifai jau kainavo klientus ir pelną, priversdami ieškoti kitų rinkų. 

Šią savaitę CNN apsilankius „Kalėdų miestelyje“, daugelis prekeivių išreiškė nerimą ir nusivylimą D. Trumpo veiksmais, tačiau taip pat troško taikaus susitarimo.

„Kai kurie mūsų ilgalaikiai klientai nustojo su mumis dirbti, ir mes dėl to labai liūdime“, – sakė 43 metų Ran Hongyan, kalėdinėmis dekoracijomis prekiaujanti jau 15 metų.

Po tarifų ji bandė pasiūlyti amerikiečiams nuolaidą, kad išsaugotų prekybinius santykius, tačiau tai nepadėjo. Aštuoni iš dešimties šiemet nutraukė sutartis, o nuostoliai jau viršijo 135 000 dolerių, sakė ji.

Didžioji dalis D. Trumpo tarifų retorikos skirta JAV gamybos darbo vietų atkūrimui, kurias, jo teigimu, sunaikino nevykę prekybos susitarimai.

Tačiau sunku įsivaizduoti ateitį, kurioje tokie produktai, kokie parduodami Yiwu, būtų gaminami amerikiečių rankomis – nebent vartotojai sutiktų mokėti kur kas daugiau už tokius šiuo metu pigius daiktus, kaip plastikiniai eglutės žaisliukai.

Antra pagal dydį kalėdinių dekoracijų eksportuotoja į JAV yra Kambodža, kur gamyklų siūlomas darbo užmokestis dar mažesnis nei Kinijoje, tačiau D. Trumpo paskelbti (tiesa, dabar sustabdyti 90 dienų) tarifai Kambodžai taip pat didžiuliai – net 49 proc.

Yiwu, nors pagal Kinijos standartus palyginti mažas (jame gyvena apie 2 mln. žmonių), turi didelę įtaką pasaulinėje prekyboje. Praėjusiais metais jis eksportavo prekių už 81 mlrd. dolerių, iš kurių apie 11,5 mlrd. dolerių buvo skirta JAV, rodo vietos muitinės duomenys.

Ekonominėse diskusijoje jau ne pirmus metus sklando idėjos apie Kinijos ir JAV atsiskyrimą: tai reiškia, kad šios šalys nebeturėtų jokių prekybinių ar investicinių santykių. Tačiau tai sukeltų daug skausmo abiem glaudžiai susijusioms ekonomikoms.

Įtampa didėjo nuo JAV ir Kinijos prekybos karo per pirmąją D. Trumpo kadenciją. Nuo 2018 m. Pekinas diversifikavo tiekimo grandines ir išplėtė prekybos ryšius su likusiu pasauliu, taip sumažindamas JAV eksporto dalį. 2018 m. Kinijos eksportas į JAV sudarė 19,2 proc. visos užsienio prekybos apyvartos, o 2024 m. ši dalis sumažėjo iki 14,7 proc., rodo oficialūs duomenys.

Plastikinių gėlių pardavėja Li kasdien nerimauja, kaip dabartinė situacija paveiks jos šešerių metų dukrą, pridurdama, kad kinai „visada nerimauja dėl ateities kartų“. Ji nesupranta, kodėl D. Trumpas pradėjo tokį agresyvų prekybos karą.

„Mes norime pasaulinės taikos. Aš tikrai nesuprantu, kodėl jie taip daro“, – sakė moteris.

Ji ir kiti Yiwu turgaus prekeiviai išreiškė viltį, kad abiejų šalių lyderiai pasieks susitarimą ir nutrauks tarifų karą, dėl kurio jų gyvenimus ir verslus ištiko nežinomybė. Kol šis karas tęsiasi, neaišku, ar santykiai galės būti atkurti – net jei prekeiviai vėl pradės siųsti prekes savo ilgamečiams klientams.

„Kasdien apsipirkinėdami jau pradėjome svarstyti, ar šie produktai neimportuoti iš JAV“, – sakė Ran, kalėdinių dekoracijų pardavėja.

O jei tie gaminiai amerikietiški? „Aš tikrai pasirinkčiau jų nepirkti“, – pabrėžė ji.

person Emilija Ferdmanaitė (ELTA)