link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/d-trumpas-laimejo-kongrese-priimtas-svarbus-istatymas-4337542  content_copy email

D. Trumpas laimėjo – Kongrese priimtas svarbus įstatymas

Vašingtonas, liepos 3 d. (AFP-ELTA).

JAV Politika Ekonomika Kongresas Įstatymas JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pasiekė svarbią politinę pergalę, kai Kongrese nedidele balsų persvara buvo priimtas svarbus jo pasiūlytas mokesčių ir išlaidų įstatymas, kuriuo įtvirtinama radikali jo antrosios kadencijos darbotvarkė ir numatoma skirti daugiau lėšų jo kampanijai prieš imigrantus.

Įstatymo projektas pabrėžė dominuojantį prezidento vaidmenį Respublikonų partijoje, nuogąstavusioje dėl teksto, kurį priėmus išaugs valstybės skola ir sumažės sveikatos ir socialinės apsaugos finansavimas.

Po to, kai Atstovų rūmų pirmininkas Mike‘as Johnsonas visą vakarą stengėsi sutelkti nesutariančius Atstovų rūmų narius, kad šie pritartų „Vienam dideliam gražiam įstatymui“, nedidelė jam prieštaravusių partijos narių grupė galiausiai nusileido.

Už įstatymo projektą balsavo 218, prieš – 214 Kongreso nariai. Tai reiškia, kad įstatymas buvo priimtas ir jau liepos 4 d. – Nepriklausomybės dieną – gali atsidurti ant D. Trumpo stalo ir laukti prezidento parašo.

„Vienas svarbiausių visų laikų įstatymo projektų. JAV yra „KARŠČIAUSIA“ šalis pasaulyje!!!“, – užuosdamas pergalę socialiniame tinkle rašė D. Trumpas.

Tiesa, balsavimo pradžią teko atidėti, nes demokratų mažumos lyderis Hakeemas Jeffriesas beveik devynias valandas kalbėjo prieš įstatymo projektą, kad vilkintų procesą.

Masinės deportacijos ir mokesčių lengvatos

Kongrese pasiekta pergalė yra naujausias iš pastarųjų dienų D. Trumpo laimėjimų, tarp kurių yra ir praėjusią savaitę Aukščiausiojo Teismo priimtas sprendimas, kuriuo atskiriems teisėjams buvo užkirstas kelias blokuoti jo politiką, taip pat JAV antskrydžiai, pasibaigę paliaubomis tarp Izraelio ir Irano.

Jo parengtas milžiniškas įstatymo projektas Senate buvo priimtas vos antradienį ir po to turėjo būti sugrąžintas į žemesniuosius rūmus, kad būtų formaliai patvirtintos senatorių pataisos.

Paketą sudaro daugelis D. Trumpo rinkimų kampanijos pažadų: didinamos karinės išlaidos, finansuojamas masinis migrantų deportavimas ir skiriama 4,5 trilijono JAV dolerių pratęsti pirmosios kadencijos metu patvirtintų mokesčių lengvatų galiojimą.

„Šiandien mes dedame svarbų kertinį naujojo Amerikos aukso amžiaus akmenį“, – sakė M. Johnsonas.

Tačiau prognozuojama, kad, jį priėmus, sparčiai augantis šalies deficitas per dešimtmetį padidės dar 3,4 trilijono JAV dolerių, bus apkarpyta federalinė paramos maistu programa, o mažas pajamas gaunančių amerikiečių sveikatos draudimo sistemos „Medicaid“ finansavimas sumažės smarkiausiai nuo to laiko, kai praėjusio amžiaus septintąjį dešimtmetį atsirado ši sistema.

Kai kuriais skaičiavimais, iš viso pagal įstatymo projektą draudimo apsaugos neteks 17 mln. apdraustųjų. Prognozuojama, kad bus uždaryta daugybė kaimo ligoninių.

Nors nuosaikieji respublikonai Atstovų rūmų nariai baiminasi, kad finansavimo sumažinimas pakenks jų šansams būti perrinktiems, griežtos fiskalinės politikos šalininkai teigia, kad taupymo priemonės toli gražu neatitinka pažadų.

M. Johnsonui teko derėtis dėl menkiausių skirtumų, o galutiniame balsavime jis galėjo sau leisti prarasti tik keletą iš daugiau nei dviejų dešimčių įstatymų leidėjų, kurie pirmiau buvo pareiškę, kad yra pasirengę atmesti D. Trumpo siūlomą 869 puslapių tekstą, balsų.

D. Trumpas kelias savaites telefonu ir susitikimų Baltuosiuose rūmuose metu mėgino savo pusėn palenkti įstatymų leidėjus, negalinčius nuspręsti, ką rinktis – supykdyti socialinių išmokų gavėjus namuose ar užsitraukti prezidento rūstybę.

Remdamiesi tai pagrindžiančias duomenimis, demokratai tvirtina, kad pagal šį įstatymą didelė skurdžiausių amerikiečių turto dalis atiteks turtingiausiems, ir tikisi, kad visuomenės nepritarimas įstatymo projektui padės jiems per 2026 m. vidurio kadencijos rinkimus įgyti persvarą Atstovų rūmuose.

Prieš galutinį balsavimą H. Jeffriesas kalbėjo visų savo partijos narių vardu, pasakodamas apie eilinius amerikiečius, kuriems, jo teigimu, D. Trumpo teisės aktai pakenks.

„Šis įstatymas, šis didelis, bjaurus įstatymas – šis neapgalvotas respublikonų biudžetas, ši bjauri šlykštynė – nėra niekaip susijęs su Amerikos žmonių gyvenimo kokybės gerinimu“, – sakė jis.

Be to, papildomos išlaidos kariuomenei ir sienų apsaugai bus iš dalies padengtos nutraukus švariai energetikai ir elektromobiliams skirtas subsidijas – būtent šis veiksnys tapo viešo D. Trumpo ir buvusio jo rėmėjo Elono Musko nesutarimo priežastimi.

person Jūras Barauskas (ELTA)