Vilnius, liepos 23 d. (ELTA).
„Čekiukų“ byloje nuteistas eksparlamentaras ir buvęs Marijampolės savivaldybės tarybos narys Andrius Vyšniauskas apeliacine tvarka apskundė jam nepalankų teismo sprendimą.
Kauno apygardos teismas A. Vyšniauską pripažino kaltu „čekiukų“ byloje, skyrė jam 7,5 tūkst. eurų baudą ir trejiems metams uždraudė dirbti valstybės tarnyboje.
Eksparlamentas Eltai patvirtino, kad apskundė šį teismo sprendimą. Savo skundu A. Vyšniauskas prašo Apeliacinio teismo panaikinti apkaltinamąjį nuosprendį ir jį išteisinti.
Pasak buvusio Seimo nario, pirmosios instancijos teismas, neįvertino visų bylos aplinkybių, pateiktų įrodymų, teisinių argumentų, nesirėmė teismų praktika, padarė esminių baudžiamojo proceso įstatymo pažeidimų.
„Visi šie pažeidimai sudaro apeliacijos pagrindą, todėl priėmėme sprendimą Kauno apygardos teismo nuosprendį skųsti apeliacine tvarka Lietuvos apeliaciniam teismui“, – nurodė A. Vyšniauskas.
„Čekiukų“ byloje nuteistas politikas pabrėžė manantis, kad teismas, priimdamas sprendimą, rėmėsi negaliojančiais teisės aktais, neįvertino tai, kas pagal 2019-2020 m. galiojusius teisės aktus savivaldybių tarybų nariams buvo leidžiama ir draudžiama.
„Daugeliu atveju teismas byloje tiesiog iš prokuroro kaltinimo perrašė konstatuojamuosius teiginius, bet jų, kaip ir prokuroras, nepagrindė įrodymais. Pavyzdžiui, kaltinime teigiama, kad tarybos nario veiklai skirtą, pagal Vietos savivaldos įstatymą ir savivaldybėje galiojusią tvarką įgytą telefono aparatą naudojau „asmeninėms reikmės“, tačiau nepateikiama nei vieno įrodymo, kad taip buvo.
Atvirkščiai, bylos eigoje aš pateikiau aiškius įrodymus, kad tarybos nario funkcijoms vykdyti telefonas reikalingas, kad įstatymas ir savivaldybėje priimti teisės aktai telefono aparatus įgyti leido, o aš telefoną naudojau būtent tarybos nario funkcijoms vykdyti. Dar daugiau, apkaltinęs, kad telefono aparatas buvo įgytas neva „asmeninėms reikmėms“, teismas nuosprendyje to net neįrodinėjo“, – dėstė A. Vyšniauskas.
Jis pabrėžė esantis įsitikinęs, kad teisme pateikė įrodymus, jog jo patirtos transporto išlaidos buvo leistinos pagal įstatymą ir galiojusias tvarkas, jos buvo patirtos vykdant tarybos nario funkcijas.
„Teismas apsiribojo konstatavimu, kad argumentai neįtikino. Deja, teismas savo argumentų, kodėl ir kuo jis remiasi, nuosprendyje nepateikia. Todėl galiu konstatuoti, kad manęs neargumentuotas teismo sprendimas taip pat neįtikina“, – teigė A. Vyšniauskas.
Teismas skyrė baudą, uždraudė dirbti valstybės tarnyboje
ELTA primena, kad Kauno apygardos teismas liepos 10 d. A. Vyšniauską pripažino kaltu dėl piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir sukčiavimo.
Jam skirta 7,5 tūkst. eurų piniginė bauda ir trejus metus uždrausta dirbti valstybės tarnyboje.
Teismas taip pat nutarė iš A. Vyšniausko išieškoti konfiskuotino turto vertę atitinkančią pinigų sumą – 2 190 eurų.
Šis teismo sprendimas dar nėra įsiteisėjęs.
Kaip skelbė Kauno apygardos teismas, A. Vyšniauskas neteisėtai naudojosi tarybos nario išmokomis asmeninei naudai, pažeisdamas Konstitucijoje įtvirtintus teisinės valstybės principus, Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, Politikų elgesio kodeksą bei Vietos savivaldos įstatymą.
Baudžiamosios bylos duomenimis, nuo 2019 m. gegužės mėn. iki 2020 m. spalio mėn. A. Vyšniauskas, tuomet eidamas Marijampolės savivaldybės tarybos nario pareigas, įtariama, suklastojo 19 vienetų tarybos nario išlaidų suvestinių, jose pateikdamas tikrovės neatitinkančius duomenis apie neva patirtas kuro, telefono, interneto ryšio išlaidas, kaip susijusias su tarybos nario veikla.
Pagal nustatytą tvarką, A. Vyšniauskas kiekvieną mėnesį tarybos nario veiklai galėjo gauti 230 eurų neviršijančią išmoką.
Anot teisėsaugos, tyrimo metu nustatyta, jog tariamai patirtos išlaidos buvo apmokėtos ir kitų asmenų banko kortelėmis. Įtariama, kad buvęs tarybos narys, savivaldybės buhalterijai pateikdamas suklastotus finansinius dokumentus, apgaule įgijo 2 tūkst. 190 eurų Marijampolės savivaldybės administracijai priklausiusių lėšų.
Teisėsaugai pernai paskelbus apie A. Vyšniauskui iškeltą baudžiamąją bylą, politikas sustabdė narystę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje, pasitraukė iš TS-LKD frakcijos Seime seniūno pareigų bei Teisės ir teisėtvarkos komiteto.
ELTA primena, kad visuomenininkui Andriui Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam“ ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo daugybė savivaldybių.
person Gytis Pankūnas (ELTA)