link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/buves-mokslo-ministras-jungtine-karalyste-turi-dideli-sansa-tapti-kosmoso-sargu-4220022  content_copy email

Buvęs mokslo ministras: Jungtinė Karalystė turi didelį šansą tapti kosmoso „sargu“

Londonas, balandžio 7 d. (ELTA).

Žengiant į naujos kartos visatos tyrinėjimus Jungtinė Karalystė (JK) turėtų tapti kosmoso „sargu“, t. y. prižiūrėti srities reglamentavimą, draudimą ir finansavimą, kadangi esama padėtis primena laukinius vakarus, buvusį britų mokslo ministrą cituoja „Guardian“.

„Tiesa ta, kad dėl menko reguliavimo arba jo nebuvimo kyla pavojus, jog kosmosas taps visiems prieinamais laukiniais vakarais, į kuriuos bus paleidžiami komerciniai ir kariniai palydovai naujose kosmoso lenktynėse“, – leidiniui apie standartų būtinybę kalbėjo dabartinis parlamentaras George’as Freemanas, ėjęs mokslo, tyrimų, technologijų ir inovacijų ministro pareigas Boriso Johnsono ir Rishi’o Sunako vyriausybėse.

Pasak jo, šiuo metu kosmose yra „40 tonų ir milijonas šiukšlių, o 98 proc. palydovų yra neapdrausti“.

„Įsibėgėjant pasaulinei komercinei kosmoso pramonei ir vis daugiau įmonių priklausant nuo palydovų, kosmosas primena ankstyvuosius automobilių pramonės laikus. Tačiau kas norėtų važiuoti greitkeliu, kuriame 90 % transporto priemonių yra be vairuotojo, neturi draudimo ir tenka apvažiuoti nuolaužas bei sugedusias transporto priemones?“ – kėlė klausimus G. Freemanas.

Parlamentaras teigė „Guardian“, kad būdamas kosmoso ministru daugiausia dėmesio skyrė JK lyderystei kosmoso reglamentavimo, draudimo ir finansavimo srityse ir kartu su šalies kosmoso įmonėmis ir „Lloyds of London“ inicijavo pramonės partnerystę Žemės ir kosmoso tvarumo iniciatyvai (ESSI) įkurti. Pasak jo, ESSI, kuria siekiama įvesti pasaulinius sektoriaus standartus, užsitikrino Kanados, Japonijos ir Šveicarijos paramą per pasaulinį viršūnių susitikimą Karališkojoje draugijoje.

„Jei atitiksite JK [standartus] – jei jūsų palydovą bus galima sugrąžinti, jei jis bus įkraunamas, jei jį bus galima perdirbti – jums bus greičiau suteikiamas leidimas, gausite pigesnį draudimą ir prieigą prie ESG [aplinkosaugos, socialinės apsaugos ir valdymo] finansavimo“, – sakė G. Freemanas.

Britų parlamentaro teigimu, nors JK kosmoso pramonė nėra visapusiškai integruota, šalyje vystomas pasaulinio lygio mokslas, technologijos ir inovacijos. 

„Esame „Formulės 1“ techninio aptarnavimo zona su išmaniųjų palydovų gamyba, telemetrija, palydovinio ryšio paslaugomis ir EO (Žemės stebėjimo) taikomosiomis programomis“, – sakė jis.

G. Freemanas pabrėžė, kad Jungtinė Karalystė turi visas galimybes vadovauti sprendžiant kosmoso reguliavimo klausimus, tad turi nepraleisti šio šanso.

„Kosmosui reikalingas pasaulinis reguliavimo aljansas, kuriam vadovautų patikima valstybė (...). Reikia šalies, pasižyminčios ilga ir išskirtine patikimo partnerio istorija, 300 metų atliekančios pasirenkamo reguliuotojo vaidmenį, šalies, kuri tiki savo teisine sistema ir yra gerbiama tarptautiniu mastu, yra aktyvi finansų rinkoje ir tarptautiniuose teismuosebei jurisdikcijoje“, – tvirtino parlamentaras.

person Justina Vaišvilaitė-Braziulienė (ELTA)