link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/a-romanovskis-apie-jav-muitus-ekonominis-karas-po-mokesciu-pertvarkos-lietuvai-galintis-suduoti-dviguba-smugi-4214754  content_copy email

A. Romanovskis apie JAV muitus: ekonominis karas, po mokesčių pertvarkos Lietuvai galintis suduoti dvigubą smūgį

Vilnius, balandžio 3 d. (ELTA).

Muitai JAV ES Ekonomika RomanovskisJungtinėms Valstijoms paskelbus apie planuojamus 20 proc. muitus iš Europos Sąjungos (ES) importuojamoms prekėms, Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis tai vadina pasaulinio ekonominio karo, kuris paveiks visų valstybių augimą, pradžia. Verslo atstovo teigimu, muitų poveikis konkrečiai Lietuvos ekonomikai gali būti dar smarkesnis, valdantiesiems neatsisakant planų iš esmės pertvarkyti mokesčių sistemą.

Kaip anksčiau ketvirtadienį sakė ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas, skaičiuojama, kad, jei muitai išliktų paskelbtame lygyje, Lietuvos bendrąjį vidaus produktą (BVP) 3–4 metų laikotarpiu mažintų iki 0,65 proc. punkto, o jeigu išliktų ilgesnėje perspektyvoje – turėtų dar didesnį poveikį.

„Tai yra beprecedentis atvejis ir čia tikriausiai prognozuoti tie skaičiai yra svarbūs, bet labiau svarbu pats faktas, kuris sako, kad tikrai bus ar tiesioginis, ar netiesioginis smūgis mūsų pramonei, kuri nemaža dalimi priklausoma per tiekimo grandines nuo eksporto į JAV. (…) Ar tai bus 0,65, ar 1 proc., poveikis bus rimtas“, – Eltai ketvirtadienį tikino A. Romanovskis.

Valdantiesiems planuojant pavasarį priimti mokesčių pertvarką, į kurią įeitų ir pelno mokesčio kėlimas vienu procentu, A. Romanovskis ragino politikus nesiimti drastiškų žingsnių, vis dar tvyrant neaiškumui ir dėl atsakomųjų ES muitų poveikio.

„Mūsų ekonomika turės du smūgius – išorinį, stiprų smūgį, ir vidinį stiprų smūgį. Tas neigiamas efektas (ekonomikai – ELTA) gali būti kur kas didesnis, tie skaičiai. (…) Visi dalykai, kurie kelia grėsmę bent kažkiek ekonominiam augimui, jiems turi būti užtrauktas rankinis stabdis“, – aiškino jis.

„Mes tikrai nežinome, kaip šis pasaulinis muitų karas eskaluosis, kaip tai paveiks tiekimo grandines“, – pridūrė LVK prezidentas.

Verslo atstovo teigimu, JAV pradeda pasaulinį ekonominį karą, kuris tiesiogiai arba netiesiogiai, tačiau palies visus – anot jo, kyla vienintelis klausimas, kaip kiekviena valstybė gebės amortizuoti muitų sukeltą žalą ekonomikai.

„Kai buvo atsijungimas nuo Rusijos, tada buvo tikriausiai dar didesnis poveikis. Bet tas poveikis bus rimtas, nes, kaip sakoma, tai per šimtmetį rimčiausias muitų karas. (…) Kai tokio lygio yra beveik pasaulinis ekonominis karas, muitų karas, tu negali tokiam kare būti nepaliestas – čia tik klausimas, kiek tu galėsi adaptuotis“, – tikino A. Romanovskis.

LVK vadovas pateikė pavyzdį, jog po Taivaniečių atstovybės atidarymo Lietuvoje Kinijai ėmus taikyti tikslingai nukreiptą ekonominį spaudimą, šalies verslai nemaža dalimis diversifikavo rinkas, dažnu atveju proaktyviai taikydamos būtent į JAV, o šis pastarosios žingsnis suduos „didelį smūgį“.

„Čia buvo tikslinis šūvis į mus, vienas, o čia yra visa apimantis karas“, – tikino jis.

„Vertinant, kad Lietuva tikrai nėra tas žaidėjas, kuris galėtų kažkaip turėti esminę įtaką (pasaulio ekonomikai – ELTA), todėl mes esame tam tikra prasme pėstininkai šitame kare, tada mes turime bandyti apsaugoti savo interesą ir minimalizuoti kitus faktorius, kurie kažkaip galėtų paveikti mūsų ekonominį augimą“, – pažymėjo A. Romanovskis, grįždamas prie siūlymo stabdyti mokesčių pakeitimus.

Sveikina EIM paramos paketą: tokių krizių verslas negali atlaikyti vienas

Siekdama padėti į JAV produkciją importuojančiam Lietuvos verslui, Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) paskelbė 20 mln. eurų paramos paketą, į kurį, skaičiuojama, pretenduoti gali 1041 šalies įmonė.

A. Romanovskio teigimu, nors nežinia, ar šios finansinės paspirties pakaks ilgam, verslas vertina greitą politikų reakciją į smarkiai besikeičiančią situaciją.

„Bet kokios priemonės yra svarbios, kad jos atsiranda, aš sveikinu ir 20 mln. – jeigu yra priemonė sukurta pagalbos, ji gali būti paskui akceleruojama, jeigu ji suranda atgarsį. Pavyzdžiui, ta pati buvo situacija su Kinija – priemonės buvo paruoštos, bet jos nebuvo tokios populiarios, nes vis dėlto verslai prisitaikė“, – akcentavo LVK vadovas.

„Šitas karas nėra rinkos padiktuotas, jis yra padiktuotas politinės motyvacijos. Dėl to ir valstybė turi įžengti. Kažkuria prasme galiu išvesti paralelę su pandemija – tai yra tokio lygio krizės, kurių verslas vienas negali atlaikyti, dėl ir eina atsakomosios ES institucinės priemonės“, – tikino jis.

Ši parama skirta Lietuvos įmonių eksporto diversifikavimui ir naujų rinkų atvėrimui. 

Numatoma kvietimą gauti lėšas skelbti skubos tvarka – priemonė skirta kompensuoti dalį darbo užmokesčio papildomiems eksporto vadybininkams, įmonių dalyvavimui parodose ir verslo misijoms – šios priemonės vertė gali siekti iki 12 mln. eurų.  

Iki 1 mln. eurų numatoma skirti asocijuotoms verslo struktūroms, verslo misijoms į užsienio šalis.

EIM duomenimis, tiesioginis Lietuvos eksportas į JAV sudaro apie 6,8 proc. viso lietuviškos kilmės prekių eksporto, pernai eksportas siekė 1,6 mlrd. eurų – JAV yra penkta pagal svarbą eksporto rinka.  

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį paskelbė apie 34 proc. muitus importui iš Kinijos ir 20 proc. importui iš Europos Sąjungos – dviejų pagrindinių JAV prekybos partnerių. 

Prezidento teigimu, pradinis 10 proc. tarifas bus įvestas importui iš daugelio kitų šalių, tačiau kai kurioms bus taikomi daug griežtesni muitai, įskaitant 24 proc. muitus Japonijai ir 26 proc. Indijai.

Ketvirtadienį taip pat įsigaliojo 25 proc. muitai ne JAV pagamintiems automobiliams, apie ką D. Trumpas paskelbė praėjusią savaitę.

person Ūla Klimaševska (ELTA)