Dėl peticijos "Išspręskime IŠMIŠKINIMO keblumus žemės ūkio paskirties sklypuose"

how_to_vote
Balsuoja: Visi Lietuvos piliečiai prisijungę su elektroniniu parašu
calendar_today
Balsuojama: 2024m. liepos 26d. iki 2024m. spalio 26d.
contact_mail
Adresatas: LR Seimas, LR Vyriausybė
link
Nuoroda pasidalinimui: https://jega.lt/balsavimas/B-57    content_copy email
#B-57

Ar pritariate šiai peticijai?

Autorius: Rokas

IšSPRęSKIME IŠMIŠKINIMO KEBLUMUS žEMėS ūKIO PASKIRTIES SKLYPUOSE

Ši peticija skirta žemės ūkio paskirties sklypų savininkams, kurie susiduria su keblumais įforminant teritorijas, kurios be jų žinios buvo priskirtos miškui. Visiems, kurių sklypo nuosavybė, nepaisant turimų dokumentų, atsakingų institucijų ignoruojama arba akiplėšiškai ginčijama.

Ar nepailsdami minate valdininkų durų slenksčius ieškodami nusipelnytos teisybės, ar negalite naktimis užmigti dėl pakilusio kraujospūdžio, nes nežinote kada bus pasakyta perkelti savo namus nežinia kur, o gal jau nuleidote rankas ir iki gyvenimo galo graušitės dėl neaiškumų ir klausimų kupinų žemės sklypo dokumentų? Tada kviečiame skaityti toliau.

Dar nuo 1995 metų VMT-a visoje Lietuvoje organizavo Ortofoto žemėlapius ir siuntė matininkus užfiksuoti mišką to nepranešdama ir nederindama su žemių savininkais. Randami duomenys, kad miškų kadastre buvo registruojamas miškas, kai tuo tarpu viešai prieinamame Nekilnojamojo turto registre būdavo pažymėta, jog miško žemės nėra.

Tuo metu matininkai registruoti mišką galėjo jeigu jis atitiko nustatytus reikalavimus, pvz: viename hektare privalėjo būti ne mažiau kaip 4 tūkstančiai medelių virš 2 metrų aukščio. Kas šiandien gali garantuoti, kad visos sąlygos registracijai atitiko, kai matininkui buvo atsilyginama mokant už kuo daugiau „primatuotų“ hektarų, o žemių savininkai apie šiuos procesus nebūdavo informuojami?

Norėjai, ar nenorėjai – tavo nuosavame žemės sklype užregistravo mišką neįspėję, nors žmogaus vykdomai veiklai miškas visiškai nereikalingas, ar ūkinės veiklos planai žlugo. Jeigu turi interesą mišką valdininkų popieriuose panaikinti (išmiškinti), nes tų kelių krūmų ir medžių tavo sodyboje jau seniai nelikę – tai paprastam žmogui neįmanoma, nes nelikę jokių procesą apibrėžiančių teisinių aktų.

Valstybinė miškų tarnyba (toliau VMT) bet kada gali Vyriausybei ar Seimui pateikti teisės aktų pataisymus arba naujus įstatymų bei nutarimų projektus. Valstybės tarnautojams visiškai nesvarbu, kad žemės sklypų savininkai kasdien susiduria su didelėmis problemomis ir nesulaukia atsakymų kaip jas spręsti ir jų kasdienybė palydėta nerimu ir nežinia.

Tiesa, dalis kylančių problemų įgavo aiškumo, kai per paskutinius porą metų VMT PRIVALO pranešti žemės savininkui, kad jo sklypas yra apaugęs medžiais ir krūmais bei atitinka reikalavimus miško įregistravimui. Kadangi nuo 2024. sausio 1 dienos Miškų registras panaikintas, miškas ar miško žemė yra registruojama VĮ Registrų centro duomenų bazėje, kas suteikia lengvesnį priėjimą prie dokumentų. Tai didelis progresas sistemoje, TAČIAU šiandien likimo valiai palikti tie žemės savininkai, kuriems niekas niekada nepranešė apie miško įregistravimą jų žemėje iki 2024 m. sausio 1 dienos. Jie yra Valstybės tarnybų suklaidinti, negauna reikiamų atsakymų, nėra aiškių instrukcijų kaip elgtis, kur kreiptis, kad sklypo klausimai būtų išdiskutuoti individualiai ir galiausiai išspręsti visam laikui.

Todėl dėl valdininkų abejingumo išmiškinimo žemės ūkio paskirties sklypuose temai skelbiame šią peticiją:

- Kad būtų peržiūrimi ir išanalizuojami individualiai kiekvienas atvejis, kai žemės ūkio, namų valdos ar kitos paskirties žemės sklypuose, savininkui nežinant būdavo įregistruojama miško žemė, kai tuo tarpu nekilnojamojo turto registre likdavo duomenys, kad miško žemės nėra.
- Suteikti lengvatines sąlygas bei galimybes išmiškinti tokius sklypus, kurių paskirtis nėra – miško.
(Gal dar kokių reikalavimų, pvz dar pasiūlymai, kad išvengti tokių dalykų ateityje?)g

Norime pažymėti, kad vykdant tokią teisės aktuose ir registre nesutampančią veiklą – buvo visiškai pažeidžiamas LR Konstitucijos 23 str. Įtvirtintas nuosavybės neliečiamumo principas. 1993 m. gruodžio 13 d. nutarime Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad „nuosavybės neliečiamumas reiškia savininko, kaip subjektinių teisių į turtą turėtojo, teisę reikalauti, kad kiti asmenys nepažeistų jo teisių, taip pat valstybės pareigą ginti ir saugoti nuosavybę nuo neteisėto kėsinimosi į ją”.

VIENYKIMĖS ir suspėkime dar šiai valdžiai pateikti teisės norminių aktų pakeitimų pasiūlymus ir išspręsti išmiškinimo dilemą žemės ūkio paskirties sklypuose. Kad pagaliau dokumentuose, valdose ir galvose būtų tvarka ir aiškumas, kurį perduosime ir ateities kartoms.

Daugiau informacijos apie peticiją ir iniciatyvinės grupės planus rasite www.ismiskinimodilema.lt arba FACEBOOK: https://www.facebook.com/profile.php?id=61563394231220 arba ismiskinimodilema@gmail.com

Kviečiame susisiekti turint klausimų ir pasiūlymų.

DĖMESIO, peticijos autorių pastaba: ši tema nesusijusi su miškų kirtimu ir naikinimu, tai liečia painią biurokratinę išmiškinimo pusę, kai kėsinamasi į privačios žemės ūkio paskirties sklypą, vilkinami dokumentų tvarkymo procesai arba žemės savininkams taikomos sankcijos, siekiant nusavinti teisėtai įgytas žemes.

how_to_vote Mano balsas

Balsavimas pasibaigęs


Rezultatas

Balsavimas baigtas, rodomi galutiniai rezultatai

0people

Eiga

Rodomi 20 paskutinių veiksmų

Balsavimas pasibaigė
2024-10-26